Czy ZUS może ściągnąć zadłużenie z majątku wspólnego?Canva
StoryEditorporady prawne

Czy zaległości wobec ZUS lub KRUS mogą być ściągane z majątku współmałżonka?

16.07.2024., 13:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Zięć prowadzi firmę, którą chyba będzie musiał zlikwidować. Ma zadłużenie w ZUS. Kiedy córka z zięciem wzięli ślub, zapisaliśmy im działkę budowlaną i pomogliśmy w wybudowaniu domu. W ZUS powiedzieli córce, że mogą wejść na hipotekę tej nieruchomości. Czy to prawda? Czy ZUS może ściągać zaległe składki także z tego, co jest własnością córki?

Czy majątek wspólny być przedmiotem hipoteki przymusowej?

Niestety, to prawda. ZUS może zabezpieczyć wierzytelności z tytułu składek na nieruchomościach dłużnika, stosując hipotekę przymusową. Jest ona wpisywana do księgi wieczystej decyzją sądu na wniosek ZUS. Przedmiotem hipoteki przymusowej może być m.in. nieruchomość wchodząca w skład majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Gdyby działka z domem była wyłączną własnością córki, ZUS nie mógłby ustanowić na niej takiej hipoteki.

Zaległe składki na ubezpieczenie społeczne mogą być natomiast egzekwowane z majątku osobistego dłużnika oraz majątku wspólnego, jeżeli dłużnik pozostaje w związku małżeńskim i małżonkowie są w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej.

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 20:19