Jakie są zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego z KRUS?
Według art. 35a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu:
- matce albo ojcu dziecka,
- który przysposobił dziecko – w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia,
- który przyjął na wychowanie dziecko i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia – w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia,
- który przyjął dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia.
Po zmianie przepisów zasiłek macierzyński przez 9 tygodni przysługuje również ubezpieczonemu ojcu dziecka. Może on go otrzymać m.in. w przypadku skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka.
Czy liczba dzieci ma wpływ na wysokość zasiłu macierztńskiego z KRUS?
Uprawnionemu do zasiłku macierzyńskiego należy się w tym samym czasie jeden taki zasiłek bez względu na liczbę wychowywanych dzieci. Zasiłek macierzyński nie przysługuje, jeżeli:
- co najmniej jeden z rodziców lub osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie, otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, na warunkach takiego urlopu lub urlopu rodzicielskiego,
- dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej,
- jeden z rodziców lub ten, który przyjął dziecko na wychowanie, nie opiekują się nim osobiście lub zaprzestali to robić.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay