Kiedy zaczyna się liczyć okres opłaty abonamentu RTV?
Według ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.
Czy ilość odbiorników wpływa na wysokość opłaty?
Niezależnie od liczby takich odbiorników używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność uiszcza się tylko jedną z opłat. Gospodarstwem domowym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.
Kto i kiedy jest zwolniony z opłaty abonamentowej?
Z kolei według art. 4 wymienionej wyżej ustawy od płacenia abonamentu zwalnia się np. osoby, które:
- ukończyły 75 lat;
- ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez GUS,
- mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
- spełniają kryteria dochodowe określone w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych,
- są bezrobotne, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- posiadają prawo do zasiłku albo świadczenia przedemerytalnego.
Oprócz osób, które ukończyły 75 lat, zwolnienia przysługują po złożeniu w placówce Poczty Polskiej oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z tych zwolnień i przedstawieniu dokumentów potwierdzających uprawnienie do tych zwolnień.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. envato elements