Czy zachowek podlega dziedziczeniu?
Syn brata może skutecznie domagać się zachowku, natomiast bratowa – nie. Roszczenie o zachowek podlega dziedziczeniu, ale na innych warunkach niż pozostała część masy spadkowej, do której dolicza się również darowizny poczynione przez zmarłego.
Kto dziedziczy zachowek po zmarłym?
Według art. 1002 Kodeksu cywilnego, roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.
Brzmienie tego przepisu nie jest całkiem jednoznaczne, gdyż można by sądzić, że roszczenie o zachowek przechodzi jedynie na osoby, które były wspólnie ze spadkodawcą uprawnione do zachowku po pierwszym spadkodawcy. Tymi osobami są, zgodnie z art. 991 § 1 k.c., zstępni (dzieci, wnuki), małżonek, rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Takie rozumienie bardzo ograniczałoby krąg uprawnionych, gdyż tylko wyjątkowo może się zdarzyć, że spadkobierca osoby uprawnionej do zachowku jest jednocześnie uprawniony do własnego zachowku po pierwszym spadkodawcy.