Spadek po rodzinie
- Dostałam w spadku po bracie mamy działkę budowlaną. Chciałabym ją sprzedać w najbliższym czasie. Czy z tego tytułu będę musiała zapłacić podatek do urzędu skarbowego? - dopytuje się jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Kiedy rolnik zapłaci podatek od sprzedaży działki, którą otrzymał w spadku, a kiedy nie?
Jeżeli chodzi o podatek dochodowy od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, to raczej nie, pod warunkiem że od daty jej nabycia przez wujka do momentu podpisania umowy przez Panią upłynął wystarczająco długi czas. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają dochody uzyskane ze źródeł przychodu wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Między innymi źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Natomiast zgodni z ust. 5 wyżej wymienionego przepisu, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Do wyliczenia 5-letniego okresu wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości spadkodawcy.
Alicja Moroz