Kiedy mówimy o zasiedzeniu nieruchomości?Canva
StoryEditorporady prawne

Kiedy rolnik może wystąpić o zasiedzenie gruntu po zakończeniu dzierżawy?

11.11.2024., 10:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Mój ojciec dzierżawił grunty od sąsiada na podstawie pisemnej umowy dzierżawy zawartej na 10 lat. Po upływie tego czasu dzierżawa nie została przedłużona, ale ojciec nadal uprawiał ziemię. Potem sąsiad zmarł, a jego jedyny syn przebywał w USA i nie interesował się spadkiem po swoim ojcu. Obecnie prowadzę gospodarstwo przekazane przez rodziców i użytkuję pole sąsiada. Czy mogę wystąpić o zasiedzenie tego gruntu i doliczyć sobie okres, kiedy korzystał z niego ojciec?

Jakie są przesłanki nabycia nieruchomości przez zasiedzenie?

Przesłankami nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości, stosownie do art. 172 Kodeksu cywilnego, jest łączne spełnienie dwóch warunków: nieprzerwanego samoistnego posiadania rzeczy oraz upływu oznaczonego przez ustawę czasu. Terminy te wynoszą 20 w przypadku dobrej wiary i 30 lat przy złej wierze posiadacza.

Czy można przenieść czas zasiedzenia na osobę np. zstępną?

Zgodnie z art. 176 k.c., w przypadku gdy podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat 30.

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. grudzień 2024 08:32