Spółki wodne pobierają składki zarówno od członków, jak i rolników, którzy członkami nie są.Tomasz Ślęzak
StoryEditorporady prawne

Kiedy rolnik musi płacić składki na rzecz spółki wodnej?

13.12.2024., 10:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Kupiłem grunty rolne na terenie sąsiedniej gminy, gdzie działa spółka wodna. Dostałem wezwanie do zapłacenia składek na jej rzecz. Nigdy do niej nie przystępowałem, dlaczego więc miałbym je płacić?

Czy trzeba płacić składkę na spółkę wodną?

Obowiązek ten wynika z art. 447 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. Zgodnie z tym przepisem, następca prawny członka spółki wodnej wstępuje w jego prawa i obowiązki. W myśl zaś art.  452 Prawa wodnego, członek spółki wodnej posiadającej osobowość prawną od daty zatwierdzenia statutu tej spółki przez właściwego miejscowo starostę jest obowiązany do wnoszenia składek członkowskich i ponoszenia na jej rzecz innych określonych w statucie świadczeń, adekwatnych do celów tej spółki.

Czy będąc w spółce wodnej, można z niej wystąpić?

Może Pan wystąpić ze spółki, gdyż z treści art. 441 ust. 1 wymienionej wyżej ustawy wyraźnie wynika, że członkostwo w spółce wodnej jest dobrowolne. Jak orzekł m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 17 listopada 2021 r. (sygn. akt: II SA/Rz 1122/21), dobrowolność członkostwa oznacza zarówno swobodę przystąpienia do zrzeszenia, jak i wystąpienia z niego, również w sytuacji, gdy członkostwo w spółce wodnej powstało w wyniku następstwa prawnego. Członkostwo w spółce wodnej zależy tylko od woli zainteresowanego. Dobrowolność członkostwa w spółce oznacza natomiast możliwość wystąpienia z niej ze skutkiem natychmiastowym.

Pozostało 53% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 10:02