StoryEditorPORADY PRAWNE

Kiedy urząd może pobrać opłatę planistyczną przy sprzedaży gruntów?

17.12.2023., 16:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
W naszej gminie uchwalony został nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Mamy kilka działek budowlanych, których przeznaczenie nie uległo zmianie. Wartość takich parceli w naszej okolicy znacznie wzrosła. Czy w razie sprzedaży działek będziemy musieli wnieść opłatę planistyczną?

Kiedy trzeba wnieść opłatę planistyczną?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nawet bowiem w przypadku, gdy przeznaczenie działek w nowym planie nie uległo zmianie, mógł nastąpić wzrost ich wartości w wyniku jego uchwalenia. A w takim przypadku istnieją podstawy do nałożenia opłaty planistycznej w przypadku zbycia gruntów.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy ustalana jest wysokość opłaty planistycznej?
  • Kiedy trzeba wnieść opłatę planistyczną?

Artykuł 36 ust. 4 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje, że w przypadku gdy w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy, a jej wysokość nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Opłata planistyczna jest pobierana, jeżeli zbycie nieruchomości następuje w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana ...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 20:28