envato elements
StoryEditorPodatek rolny

Kto musi zapłacić podatek rolny za grunty, które są we współwłasności?

11.10.2023., 11:14h
"Wraz z kuzynami odziedziczyłem gospodarstwo rolne po dziadku. Kto płaci podatek rolny?" - pyta nasz Czytelnik. W jaki sposób należy rozliczyć podatek rolny od gruntów, które pozostają we współwłasności?

Podatek rolny od gruntów: co trzeba wiedzieć?

Ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym wskazuje, że jeżeli grunty rolne są we współwłasności lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowią odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym. Natomiast obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (posiadaczach). Jeżeli grunty tworzą gospodarstwo rolne, obowiązek podatkowy ciąży na tym współwłaścicielu (posiadaczu), który prowadzi je w całości.

Kiedy współwłaściciel ziemi rolnej nie musi płacić podatku?

Zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli (posiadaczy) jest zwolnionych od podatku rolnego albo nie podlega temu podatkowi. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach (posiadaczach), którzy podlegają podatkowi rolnemu oraz nie są z niego zwolnieni, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu.

Według art. 376 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli jeden z solidarnych dłużników spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników.

Dziedziczenie ziemi z gospodarstwem: kto musi zapłacić podatek?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 7 marca 2019 r. (sygn. akt: I SA/Po 620/18) orzekł, że "w sytuacji, w której grunty podlegające podatkowi rolnemu stanowią jednocześnie gospodarstwo rolne, a więc spełniają odpowiednią »normę obszarową«, ustawo­dawca rezygnuje z instytucji solidarności i przesądza jednocześnie, że obowiązek podatkowy ciąży na tej osobie, która to gospodarstwo prowadzi w całości." Podatnikiem staje się więc osoba będąca współwłaścicielem czy też posiadaczem, która prowadzi gospodarstwo rolne w całości.

Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 21 lutego 2019 r. (sygn. akt: I SA/Sz 731/18) doszedł do wniosku, że jeżeli gospodarstwo rolne prowadzą wszyscy współwłaściciele (współposiadacze) lub niektórzy spośród nich, albo żaden z nich, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (współposiadaczach).

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 01:10