![Protest przeciw grzebaniu 3600 sztuk bydła. Mieszkańcy obrzucili ciężarówki jajami [WIDEO]](/templates/site/images/jpgs/h_no-image_640.jpg)
Czy można wypowiedzieć umowę dzierżawy w dowolny sposób?
Jak wielokrotnie informowaliśmy, zgodnie z art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego, jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Przepis ten ma również zastosowania do umów dzierżawy.
Czy zawsze musi być podana przyczyna wypowiedzenia umowy?
W orzecznictwie przyjmuje się, że niewymienienie przyczyn uzasadniających wypowiedzenie przed upływem terminu, na jaki zawarto umowę najmu (a także dzierżawy), powoduje niedopuszczalność wypowiedzenia. Przy czym dopuszcza się skuteczność wypowiedzenia w razie ogólnego stwierdzenia w umowie, że jest to możliwe „z ważnych przyczyn”, ale i tak wiadomych dopiero przy wypowiadaniu umowy.
Jednak w wyroku z 21 stycznia 2015 r. (sygn. akt: IV CSK 208/14) Sąd Najwyższy orzekł, że wypadkiem w rozumieniu art. 673 § 3 k.c. może być, w razie przewidzenia w umowie najmu zawartej na czas oznaczony możliwości jej wypowiedzenia, ...