Jakich gruntów dotyczy ulga w podatku rolnym?
Według art. 12 ust. 4 ustawy o podatku rolnym (u.p.r.), zwolnienie, a potem ulga w podatku rolnym odnosi się tylko do gruntów rolnych nabytych na podstawie umowy sprzedaży, a nie do wszystkich gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Ponadto gospodarstwo po transakcji nie może byś większe niż 100 ha.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 14 stycznia 2014 r. (sygn. akt: I SA/Wr 1821/13) orzekł, że jedynie nabycie gruntów w drodze umowy sprzedaży, w rozumieniu art. 535 k.c., uprawnia do zwolnienia tych gruntów z podatku rolnego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z 1984 r. o podatku rolnym. Muszą przy tym być spełnione pozostałe przesłanki tego zwolnienia.
Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 26 stycznia 2011 r. (sygn. akt: III SA/Po 720/10) doszedł do wniosku, że nabycie w drodze umowy sprzedaży w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 4a u.p.r. należy rozumieć szeroko – w znaczeniu odpłatnego nabycia nieruchomości, w tym również sprzedaży w drodze licytacji publicznej.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot.Canva