Kiedy trzeba zapłacić rentę planistyczną?
Przede wszystkim musi Pan sprawdzić, kiedy nastąpiła zmiana planu zagospodarowania przestrzennego albo kiedy uchwalono nowy plan oraz jakie nastąpiły modyfikacje przeznaczenia sprzedanego przez Pana gruntu. Warto także zapoznać się z zasadami ustalenia wysokości tej opłaty przez urząd gminy.
Artykuł 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.) określa, że jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt (burmistrz albo prezydent miasta) pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Roszczenia można zgłaszać w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące.
Ustawa określa, że notariusz w terminie 7 dni od dnia sporządzenia umowy, której przedmiotem jest zbycie nieruchomości, w formie aktu notarialnego jest zobowiąza...