Opłata adiacencka - kiedy gmina może nałożyć ją na rolnika?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorporady prawne

Rolnik podzielił działkę na 3 mniejsze. Gmina ma prawą żądać opłaty?

05.04.2025., 09:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Czytałem niedawno w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że gmina może nałożyć opłatę adiacencką na właściciela działki, jeżeli wybudowane zostaną urządzenia infrastruktury technicznej, do których można się podłączyć. Tymczasem gmina żąda ode mnie takiej opłaty po dokonaniu podziału większej działki na trzy mniejsze, które zamierzam przepisać na dzieci, a nie sprzedać. Czy gmina ma takie prawo?

Kiedy gmina może nałożyć opłatę adiacencką?

Opłata adiacencka może być nałożona w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich jest opisany w art. 155 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Przewiduje on, że wójt, burmistrz albo prezydent miasta może, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Kolejnym przepisem przewidującym możliwość nałożenia opłaty adiacenckiej jest art. 98a wskazanej wyżej ustawy, mający zastosowanie w Pana sytuacji. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30% różnicy wartości nieruchomości.

Pozostało 56% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
15°C
Niewielki deszcz
wi_00
pt.
wi_00
25°C
12°C
sob.
wi_00
20°C
9°C
niedz.
wi_00
23°C
10°C
pon.
wi_00
25°C
10°C
wt.
wi_00
24°C
10°C
17. kwiecień 2025 21:13