Czy rolnik, który w ramach umowy dożywocia przekazał gospodarstwo, może się z tej umowy wycofać?Canva, EnvatoElements
StoryEditorporady prawne

Rolnik przekazał gospodarstwo synowi za dożywocie. Jak może to cofnąć?

28.11.2024., 10:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Przekazaliśmy z mężem gospodarstwo rolne synowi i synowej na podstawie umowy dożywocia. Synowa zamierza wyprowadzić się od nas i wnieść pozew o rozwód. Syn chce, żeby żona jeszcze przed orzeczeniem rozwodu zawarła z nim umowę o rozdzielności majątkowej i podzieliła się z nim majątkiem w taki sposób, żeby jemu przypadło całe gospodarstwo, a jej pozostałe składniki majątku. Obawiamy się, że syn może sobie poszukać innej kobiety i wyprowadzić się z gospodarstwa i domu, w którym wspólnie zamieszkujemy. A wtedy nie zapewni nam opieki i pomocy na starość. Czy syn może nam z powrotem przekazać gospodarstwo, żebyśmy zapisali je innemu z dzieci w zamian za dożywocie? Słyszałam, że umowę o dożywocie może rozwiązać tylko sąd. Nie chcielibyśmy sądzić się z synem.

Czy można rozwiązać umowę dożywocia?

Rozwiązanie umowy dożywocia może nastąpić także w drodze pozasądowego porozumienia stron, zawartego u notariusza. Wiąże się to z obowiązującą w prawie cywilnym zasadą swobody umów. Z treści przepisu art. 353 [1] Kodeksu cywilnego wynika, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Pozostało 73% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2024 11:12