Kiedy można mówić o przewlekłości postępowania sądowego?fot. Pixabay
StoryEditorporady prawne

Sprawa się ciągnie. Czy rolnik może uzyskać odszkodowanie?

24.12.2024., 13:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Nasza sprawa o rozgraniczenie ciągnie się już ponad 2 lata. Słyszałam kiedyś w telewizji, że jeśli postępowanie sądowe toczy się dłużej niż 12 miesięcy, można wnieść skargę na przewlekłość postępowania i uzyskać odszkodowanie. Jakie kroki powinnam podjąć w celu wniesienia takiej skargi?

Czy można wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Usłyszana przez Panią informacja nie jest ścisła. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, strona może wnieść skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Jest to możliwe, jeżeli postępowanie zmierzające do wydania rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia istotnych okoliczności faktycznych i prawnych albo dłużej, niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.

Jaki okres na rozpoznanie to nieuzasadniona zwłoka sądu?

Wyżej wymieniona ustawa nie określa wyraźnie, jaki okres oczekiwania na rozpoznanie sprawy należy uznać za nieuzasadnioną zwłokę. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że o przewlekłości postępowania apelacyjnego można mówić z reguły w przypadku bezczynności sądu drugiej instancji, polegającej na niewyznaczeniu rozprawy apelacyjnej, która trwa co najmniej 12 miesięcy. Jednak termin ten nie dotyczy postępowania w pierwszej instancji.

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. grudzień 2024 13:02