Dziki niszczą rolnikom kukurydzę. Jak tłumaczą się myśliwi?Justyna Czupryniak/Józef Nuckowski/Canva
StoryEditorPrawo łowieckie

Dziki niszczą rolnikom kukurydzę. Jak tłumaczą się myśliwi?

12.08.2024., 11:00h

Dziki podwójnie uderzają w rolników. Przez nie pola kukurydzy wyglądają jak po przejściu tornada i tym samym rolnicy nie będą mieli paszy dla krów. Na dodatek przenoszą wirus ASF, co wykańcza hodowców świń. Jak do sprawy podchodzą PZŁ i myśliwi? Dlaczego teraz proszą rolników o wsparcie, aby skutecznie ograniczać szkody łowieckie i ASF?

Rolnicy skarżą się na dziki, plądrujące uprawy kukurydzy, o czym pisaliśmy w artykule pt.: „Armagedon w kukurydzy. Prawdziwa plaga z dzikami”.

Polski Związek Łowiecki przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie, z którego wynika, że robią oni wszystko, co w ich mocy, by ograniczyć występowanie dzików na terenie upraw rolniczych.

Czy myśliwi prowadzą intensywny odstrzał dzików?

Ze stanowiska Polskiego Związku Łowieckiego przygotowanego przez rzecznika prasowego Mateusza Murzyna wynika, że głównym zadaniem myśliwych jest intensywny odstrzał dzików, którego celem jest walka z rozprzestrzenianiem się ASF oraz ochrona upraw. Jak się okazuje, tylko w ubiegłym sezonie całkowity odstrzał dzików wyniósł blisko 280 tys. dzików.

Zmiany w zachowaniu rozrodczym dzika utrudniają odstrzał

Zdaniem rzecznika, celem prowadzonej w ten sposób gospodarki łowieckiej jest ochrona przyrody i zabezpieczenie rolnictwa będącego istotną częścią gospodarki narodowej, co jest widoczne w spadku liczebności dzików występujących w Polsce. Jak wynika ze stanowiska, na zmniejszenie skuteczności odstrzału mają wpływ zmiany w ich zachowaniu rozrodczym.

– Działania myśliwych utrudniają jednak zmiany w zachowaniu rozrodczym dzika, między innymi, dla którego obserwujemy, że okres godowy (huczka) rozciąga się często na cały rok. Warchlaki mogą pojawiać się nie tylko na przełomie marca i kwietnia, lecz w każdym miesiącu roku, co potwierdzają obserwacje w terenie – tłumaczy rzecznik PZŁ.

Dlaczego myśliwi rezygnują z odstrzału dzików?

Rzecznik prasowy PZŁ Mateusz Murzyn odniósł się również do sytuacji rolnika, którą opisaliśmy w wyżej wymienionym artykule. Jak się okazuje, pewne, często niezrozumiałe postępowanie myśliwych wobec dzików wynika z kierowania się etyką łowiecką.

– Zgodnie z jej zasadami niewskazane jest strzelanie do loch prowadzących. Nie mniej jednak w takiej sytuacji można odstrzelić warchlaka, chyba że warunki terenowe uniemożliwiają oddanie skutecznego i bezpiecznego strzału. Odstrzał nie jest jedyną możliwością zabezpieczenia upraw przed szkodami w sytuacji, gdy niemożliwe jest odstrzelenie dzików z różnych względów, możliwe jest zastosowanie innych metod zapobiegania szkodom w uprawach jak stosowanie repelentów, armatek hukowych lub grodzenie upraw elektrycznym pastuchem – wyjaśnia rzecznik PZŁ.

Kto jest zobowiązany do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach przez dziki?

Z relacji rzecznika PZŁ wynika również, że wnioski z prośbami o oszacowanie szkód w uprawach i płodach rolnych powinny być składane przez właścicieli lub posiadaczy gruntów rolnych bezpośrednio u dzierżawcy, lub zarządcy obwodu łowieckiego. To po ich stronie jest również obowiązek wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, jelenie, daniele i sarny.

Dlaczego myśliwi proszą rolników o wsparcie?

Zdaniem rzecznika prasowego ZŁ Mateusza Murzyna, w obecnej sytuacji konieczne jest włączenie się rolników we wspólne działania z łowczymi, dzięki czemu prowadzone przez nich działania będą bardziej skuteczne.

– Aby skutecznie działać w ograniczeniu szkód łowieckich, ale także rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń, konieczne jest włączenie się rolników we wspólne działania. Szczególnie istotne jest to w momencie, kiedy na środowisko myśliwych trwa brutalna nagonka, mająca na celu przez manipulacje faktami przedstawić ich w złym świetle pokazując pozyskanie zwierzyny bez podania przyrostu populacji – podsumowuje Mateusz Murzyn.

Przeczytaj również:

image
ASF

Rolnicy i myśliwi wspólnie apelują o zwiększenie odstrzału dzików

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Oświadczenie PZŁ

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 19:52