Odpowiedzialność Skarby Państwa za szkody
Zgodnie z art. 126 ustawy o ochronie przyrody, Skarb Państwa odpowiada za szkody spowodowane przez wilki, żubry, bobry, rysie i niedźwiedzie.
Szczegółowe regulacje dotyczące szacowania szkód oraz wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez te zwierzęta zawarte są w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Proces szacowania szkód, ustalania wysokości odszkodowania oraz jego wypłaty przeprowadzany jest przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a w parkach narodowych przez dyrektora danego parku.
Minister chce rozszerzenia odszkodowań
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) dostrzega narastający problem szkód wyrządzanych przez wilki w gospodarstwach rolnych i analizuje napływające informacje. Wielokrotnie apelowano do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) o wypracowanie skutecznych rozwiązań przeciwdziałających szkodom oraz o wypłatę adekwatnych odszkodowań.
Ministerstwo proponuje konkretne działania
- poparcie rozwiązań na poziome UE w zakresie obniżenia statusu ochrony wilka w Europie,
- zniesienie ograniczeń w wypłacie odszkodowań za szkody w pogłowiu zwierząt powodowane po zmroku przez wilki, niedźwiedzie i rysie,
- uproszczenie funkcjonującej obecnie procedury pozwalającej na eliminację osobników niebezpiecznych na podstawie decyzji wydawanych przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska,
- rozszerzenie wśród rolników informacji o możliwości pozyskania środków z Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska na działania zapobiegające przed szkodami od wilka, żubra i niedźwiedzia.
Nie będzie funduszu wsparcie na odbudowę stada
Zapadła również kluczowa z punktu widzenia rolników decyzja w sprawie Specjalnego Funduszu Wsparcia na Odbudowę Stada dla rolników poszkodowanych przez drapieżniki. Ministerstwo uważa, że obecne rozwiązania pozwalają na uzyskanie odszkodowań z budżetu Skarbu Państwa. Dlatego nie planuje się wprowadzenia dodatkowych mechanizmów wypłaty odszkodowań ani tworzenia specjalnego funduszu.
Michał Czubak
fot. Envato/arch.