MRiRW w związku z docierającymi sygnałami od rolników, dotyczącymi żerowania dzikiego ptactwa w uprawach, poinformowało, że podjęło następujące kroki w sprawie, a mianowicie 18 maja 2023 r. zorganizowano spotkanie, podczas którego ustalono, że:
- konieczne jest powołanie grupy eksperckiej, w której składzie znajdowaliby się przedstawiciele rolników oraz administracji i instytutów naukowych. Komisja miałaby zająć się wypracowaniem prostych rozwiązań, dzięki którym możliwe byłoby obiektywne oszacowanie szkód i wypłata adekwatnych rozwiązań umożliwiających obiektywne oszacowanie szkód i wypłatę odszkodowań w odpowiedniej wysokości.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele:
- Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRiR),
- Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ),
- Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ).
Kto należy do grupy eksperckiej powołanej do oceny szkód wyrządzonych przez ptaki?
25 maja 2023 r. została powołana grupa ekspercka, w której składzie znaleźli się przedstawiciele KRIR. Już niespełna miesiąc później, bo 22 czerwca, podczas spotkania grupy eksperckiej, MRiRW podało szereg konkretnych rozwiązań trudnej dla rolników sytuacji.
W trakcie obrad grupy, w której uczestniczyli przedstawiciele:
- MKiŚ,
- GDOŚ,
- Instytutu Ekonomiki Rolnictwa,
- Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy,
- Instytutu Technologiczno – Przyrodniczego – Państwowy Instytut Badawczy.
Jakie zadanie otrzymała grupa ekspercka?
Głównym zadaniem grupy eksperckiej stało się przygotowanie propozycji rozwiązań umożliwiających wypłatę rekompensat za szkody wyrządzone w uprawach na gruntach ornych przez:
- łabędzie,
- gęsi,
- żurawia.
Jakie rozwiązania zaproponowała grupa ekspercka?
Grupa ekspercka po przeprowadzeniu obrad podała następujące propozycje:
- ustalanie wysokości rekompensat za wyrządzone szkody na podstawie stawek ryczałtowych (zł/ha),
- powoływanie zespołu zajmującego się dokonywaniem oględzin i potwierdzania wystąpienia szkód wyrządzonych przez ptaki roślinożerne, gdzie w składzie zespołu znaleźliby się przedstawiciele ośrodka doradztwa rolniczego, wojewódzkiej izby rolniczej i poszkodowanego.
W jaki sposób zostałaby wyliczona rekompensata za szkody wyrządzone przez kormorana?
Jak poinformowało MRiRW, w przypadku szkód wyrządzonych przez kormorana rekompensata zostałaby wyliczona ze względu na miejsce jego występowania w okresie lęgowym i pozalęgowym oraz liczebność ptaków w tych okresach, powierzchni gruntów pod stawami rybnymi, na których wystąpiły te szkody oraz na podstawie stawki rekompensaty.
Kiedy MRiRW wprowadzi rozwiązania w sprawie dzikiego ptactwa?
MRiRW zapewniło, że podejmuje wszelkie działania mające na celu uwzględnienie powyższych rozwiązań w zakresie wypłaty rekompensat za szkody wyrządzone przez ptaki jeszcze w roku 2024.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: KRIR