Rolnicy: tracimy na szacowaniu szkód łowieckich. ”Koła łowieckie mają monopol”Canva
StoryEditorSzkody łowieckie

Rolnicy: tracimy na szacowaniu szkód łowieckich. "Koła łowieckie mają monopol"

03.01.2025., 12:30h

Rolnicy nieustannie walczą ze szkodami łowieckimi powstałymi w ich uprawach. Jak uważają, obowiązujące prawo jest dla nich niekorzystne i utrudnia dochodzenie swoich racji. Zdaniem rolników, „koła łowieckie mają monopol” na szacowanie szkód, przez co dochodzi do marginalizacji uwag rolników zgłaszanych podczas oględzin. Co na to resort rolnictwa?

Rolnicy mają problem z szacowaniem szkód łowieckich

Posłanka Małgorzata Pępek skierowała interpelację do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie poszerzenia możliwości rolników w zakresie dochodzenia odszkodowań za szkody łowieckie. Pismo wystosowane przez posłankę jest reakcją na zgłaszane przez rolników problemy mające związek z szacowaniem szkód łowieckich.

Zdaniem rolników, w przypadku wyrządzenia szkód przez zwierzynę łowną, nie mają oni „realnej możliwości obrony swoich interesów”. Jak twierdzą, ich uwagi nie są uwzględniane w sporządzanych protokołach, a w szacowaniu szkód może uczestniczyć jedynie jeden przedstawiciel izb rolniczych oraz rolnik, w którego uprawach powstały szkody, przez co czują się marginalizowani. Ponadto rolnicy wskazują, że odwołania od wydanych przez koła łowieckie decyzji, trafiają do nadleśnictwa, w którym zwykle większość pracowników to myśliwi, zdaniem rolników, mogący mieć „ograniczoną obiektywność w stosunku do szacowanych szkód”. Jak uważają rolnicy, nie inaczej jest w sądach, do których finalnie trafiają składane przez nich odwołania.

Czego domagają się rolnicy w związku z szacowaniem szkód łowieckich?

W związku ze zgłoszonym przez rolników problemem posłanka Pępek zadała MRiRW następujące pytania:

1. Czy ministerstwo planuje wprowadzenie konkretnych zmian w systemie szacowania szkód łowieckich, które umożliwią rolnikom dochodzenie swoich praw w sposób niezależny?

2. Jakie działania są podejmowane w celu umożliwienia rolnikom dostępu do indywidualnych ubezpieczeń w przypadku szkód łowieckich?

3. Czy ministerstwo rozważa wprowadzenie regulacji, które zapewnią niezależność rzeczoznawców i biegłych w procesie szacowania szkód łowieckich?

4. Jakie Państwo podejmą działania dotyczące wsparcia rolników w walce o swoje prawa i zabezpieczenie ich interesów w kontekście działalności kół łowieckich?

5. Czy w tym celu zainicjują Państwo zmiany w Kodeksie cywilnym, które umożliwią polskim rolnikom możliwość dochodzenia swoich praw w przypadku szkód łowieckich?

Co MRiRW zrobi z problemem rolników dot. szacowania szkód łowieckich?

W odpowiedzi na pismo posłanki Pępęk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak stwierdził, że jak wynika ze stosownego rozporządzenia, kwestiami dot. łowiectwa zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska i to do niego należałoby skierować pytanie zawarte w tytule interpelacji.

Wiceminister Czerniak zapewnił jednak, że jeżeli MKiŚ wyraziłoby chęć podjęcia rozmów mających na celu zmianę aktualnie obowiązujących przepisów dot. szkód łowieckich, to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest gotowe do współpracy i dialogu, by wypracować rozwiązania korzystne dla rolników.

Przeczytaj również:

image
porady prawne

Ustna dzierżawa ziemi. Czy rolnik ma prawo do odszkodowania za szkody łowieckie?

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: sejm.gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. styczeń 2025 12:32