W jakim terminie dokonuje się oględzin szkód wyrządzonych przez zwierzęta chronione?
Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, 29 grudnia 2023 r. do ministra klimatu i środowiska trafił wniosek z prośbą o znowelizowanie przepisów dotyczących szacowania szkód w uprawach rolnych, za których powstanie są odpowiedzialne zwierzęta chronione. Członkowie KRIR zaznaczają, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt chronionych oględziny powinny zostać wykonane zaraz po otrzymaniu wniosku z prośbą o ich przeprowadzenie, ale nie w terminie późniejszym niż 30 dni od jego rozpatrzenia.
Jaki jest termin przeprowadzenia oględzin szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne i zwierzynę płową?
Okazuje się, że termin, w którym powinny zostać przeprowadzone oględziny szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne i zwierzynę płową w uprawach i płodach rolnych jest znacznie krótszy i wynosi 7 dni. Członkowskie izby wskazują, że na terenie powiatu drawskiego znaczna część szkód jest wyrządzania przez żubry, jednak długi okres, który mają kontrolujący na przeprowadzenie oględzin, pozwala na zatarcie śladów przez zwierzęta łowne i zwierzynę płową, co dodatkowo utrudnia identyfikację śladów.
Szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione
W związku z powyższym KRIR wystąpiła o ujednolicenie przepisów, na których podstawie będzie należało wykonać oględziny w terminie 7 dni od zajścia bez względu na to, jakie zwierzęta wyrządziły szkody.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: KRIR