Status wilka z „ściśle chronionego” na „chroniony” staje się faktem.Pixabay
StoryEditorwilki

Wilki będą wyrządzać mniej szkód rolnikom? UE zgodzi się na większy odstrzał

30.09.2024., 10:00h

W środę państwa członkowskie Unii Europejskiej zagłosowały za obniżeniem statusu ochrony wilków, co otwiera drogę do złagodzenia ścisłych przepisów dotyczących ich polowań.

Wilk z niższym statusem ochrony

Reprezentanci 27 państw członkowskich UE poparli propozycję zmiany konwencji międzynarodowej dotyczącej ochrony przyrody, która obniżyłaby status wilka z „ściśle chronionego” na „chroniony”. Tylko dwa kraje zagłosowały przeciwko, jak podało źródło dyplomatyczne, a Komisja Europejska, która przedstawiła ten plan, wyraziła zadowolenie z jego przyjęcia.

Steffi Lemke, minister środowiska Niemiec, stwierdziła, że rosnąca populacja wilków uzasadnia tę decyzję z perspektywy ochrony przyrody, a także jest konieczna z punktu widzenia hodowców zwierząt.

Wilk stał się gatunkiem „ściśle chronionym” na mocy Konwencji Berneńskiej z 1979 roku, której stroną jest UE. Obecne przepisy pozwalają na zabijanie lub chwytanie wilków jedynie w sytuacjach, gdy stanowią one zagrożenie dla inwentarza, zdrowia lub bezpieczeństwa.

Propozycja Komisji Europejskiej polega na złagodzeniu tych zasad poprzez obniżenie statusu wilka do „chronionego”, co umożliwiłoby polowania pod ścisłą kontrolą.

image
Prawo

Unijni sędziowie mówią NIE dla odstrzału wilków. Poważne konsekwencje dla rolników

Rolnicy w całej Europie protestowali w tym roku przeciwko unijnym regulacjom środowiskowym

Z tego powodu grupa Copa-Cogeca, reprezentująca rolników, z zadowoleniem przyjęła decyzję jako „ważny krok naprzód” w zarządzaniu populacją wilków. Z kolei Europejska Federacja Łowiecka (FACE) nazwała to „zwycięstwem”.

Z drugiej strony, obrońcy praw zwierząt obawiają się, że zmiana statusu ochrony może doprowadzić do masowych polowań na wilki. Już w 2022 roku niektóre regiony Austrii zezwoliły na zabijanie wilków, co krytycy uznali za naruszenie europejskiego prawa.

Ponad 300 organizacji ekologicznych i ochrony zwierząt sprzeciwiało się obniżeniu statusu ochrony wilków, argumentując, że populacja wilków wciąż się odbudowuje i ich ochrona jest nadal potrzebna. W liście otwartym stwierdzono, że brak dowodów na to, że odstrzał wilków zmniejsza szkody wyrządzane w hodowlach. Zamiast tego wskazywano na potrzebę stosowania innych środków zapobiegawczych, takich jak ogrodzenia.

Niewielki wpływ na hodowlę

Raport UE z 2023 roku wykazał, że wpływ wilków na inwentarz żywy w całej Unii jest niewielki. Zaledwie 0,065% z 60 milionów owiec w UE jest corocznie zagryzanych przez wilki, a na odszkodowania za szkody spowodowane przez te drapieżniki wypłacano nieco ponad 18 milionów euro rocznie.

Raport stwierdził również, że wilki czasem atakują konie, psy i inne zwierzęta, ale w Europie nie odnotowano żadnych śmiertelnych ataków wilków na ludzi w ciągu ostatnich 40 lat.

EU przeforsuje zmianę w Konwencji Berneńskiej?

Środowa decyzja, po formalnym przyjęciu przez ministrów środowiska państw członkowskich UE, da Unii mandat do wystąpienia o zmianę Konwencji Berneńskiej podczas grudniowego spotkania. Aby zmienić tekst konwencji, potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów z 50 krajów, które podpisały porozumienie, w tym 27 członków UE.

Jeśli konwencja zostanie zmieniona, Komisja Europejska będzie mogła wprowadzić odpowiednie zmiany w prawie UE.

„Dzisiejsza decyzja daje społecznościom wiejskim możliwość podjęcia niezbędnych działań w celu ochrony siebie” – powiedział Herbert Dorfmann, poseł z Europejskiej Partii Ludowej, największej grupy w Parlamencie Europejskim. Jednak Leemans z WWF podkreśliła, że decyzja może prowadzić do dalszego luzowania przepisów ochronnych w Europie.

Michał Czubak

fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 08:59