Zielone światło od Ministerstwa Rolnictwa w sprawie zmiany przepisów dotyczących rejestracji cieląt od bardzo młodych jałówek
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zaktualizowania przepisów dotyczących rejestracji cieląt od bardzo młodych jałówek.
Przypomnijmy, że obecne przepisy pozwalają na rejestrację cieląt pochodzących od jałówek, które wycieliły się w 24 miesiącu życia lub później. Zarząd KRiR zwrócił uwagę na fakt, że obecny postęp hodowlany i najnowsze wytyczne dotyczące rozrodu bydła pozwalają na wcześniejsze zacielenia jałówek, a co za tym idzie uzyskiwanie potomstwa znacznie wcześniej. W przypadku rejestracji cieląt od jałówek, które wycieliły się przed 24 miesiącem życia, pracownicy ARiMR wymagają jednak złożenia wyjaśnień przez rolników.
Zmiany w przepisach musi zatwierdzić Główny Lekarz Weterynarii
W odpowiedzi MRiRW przekazuje, że techniczna możliwość zmiany minimalnego wieku krowy w dniu porodu w komputerowej bazie danych nie jest problemem, natomiast nadzór nad systemem identyfikacji i rejestracji zwierząt prowadzi Inspekcja Weterynaryjna. W związku z tym część parametrów systemowych, do których należy m.in. minimalny i maksymalny wiek matki zwierzęcia w dniu wycielenia, wymaga konsultacji i uzgodnienia ich wartości z Głównym Lekarzem Weterynarii. Zatwierdzenie parametrów systemowych przez Inspekcje Weterynaryjną ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych nadużyć, takich jak próby wprowadzenia do obrotu nieidentyfikowalnych zwierząt oraz ujednolicenie stanowisk ARiMR oraz organów Inspekcji Weterynaryjnej.
Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło, że po uzgodnieniu ww. parametru pomiędzy Agencją a Głównym Lekarzem Weterynarii, będzie możliwe zastosowanie wartości parametru, który pozwoli na rejestrację cieląt od jałówek wycielonych po 21. miesiącu życia.
Kamila Dłużewicz