W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.
- Wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów ma na celu umożliwienie wykorzystania w polskim porządku prawnym najbardziej skutecznego narzędzia w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów, jakim jest obowiązkowa elektroniczna identyfikacja tych zwierząt – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Powstaje Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów. Poprowadzi go ARiMR
Projektowana ustawa przewiduje utworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) prowadzonego w systemie teleinformatycznym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
KROPiK będzie gromadził podstawowe dane umożliwiające identyfikację zarejestrowanego psa lub kota oraz dane identyfikujące właściciela zwierzęcia. KROPiK będzie zapewniał nieodpłatny dostęp do danych, w tym możliwość ich przeszukiwania:
- lekarzom weterynarii,
- gminom,
- policji i straży gminnej (miejskiej),
- prokuraturze i sądom,
- Inspekcji Weterynaryjnej
w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań oraz w celu umożliwienia kontaktu z właścicielem psa lub kota, w szczególności w przypadku wyłapania zagubionego zwierzęcia.
W celu umożliwienia dostępu właścicielom psów i kotów do danych, KROPiK zostanie zintegrowany z usługą mObywatel.
- Zapewni to, m. in. możliwość przeglądu danych identyfikacyjnych zwierzęcia i właściciela, w tym możliwość aktualizacji tych danych bezpośrednio z poziomu aplikacji, śledzenie terminów wizyt u lekarza weterynarii i przypomnienie o obowiązkowych szczepieniach, a także możliwość zgłoszenia zgubienia lub znalezienia zwierzęcia - tłumaczy resort rolnictwa.
Które psy i koty będą obowiązkowo czipowane?
Projektowana ustawa wprowadza identyfikację i rejestrację:
- obligatoryjnie wszystkich psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów, oraz psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane;
- fakultatywnie innych psów i kotów na wniosek właściciela, o ile nie będą wprowadzane do obrotu lub nie będą przebywały w schronisku dla zwierząt.
Kiedy trzeba zarejestrować kot i psa?
Identyfikację psa przeprowadza się nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Identyfikacja psa lub kota musi zostać przeprowadzona w każdym przypadku przed wprowadzeniem zwierzęcia do obrotu. Osoba, która przeprowadziła identyfikację, wydaje posiadaczowi psa lub kota zaświadczenie o przeprowadzonej identyfikacji, które zawiera datę przeprowadzenia identyfikacji i numer wszczepionego transpondera. Zaświadczenie to przechowuje się do końca życia zwierzęcia.
Za brak rejestracji kota lub psa będzie grozić kara grzywny
Niedopełnienie obowiązku związanego z oznakowaniem i rejestracją psów i kotów będzie podlegało karze grzywny. Rząd szamierza upoważnić pracowników Inspekcji Weterynaryjnej do nakładania kary grzywny w formie mandatu karnego. Kontrolę oznakowania i rejestracji psów i kotów będą mogli przeprowadzić funkcjonariusze policji, straży miejskiej (gminnej) i Inspekcji Weterynaryjnej.
Co z obecnymi bazami danych kotów i psów?
Projektowane przepisy nie przewidują migracji danych z istniejących baz danych, z uwagi na brak możliwości zapewnienia odpowiedniej jakości tych danych. Niemniej jednak, nie ma żadnych przeszkód, aby zwierzę zarejestrowane w KROPiK nie zostało zarejestrowane również w innej istniejącej bazie danych, np. w celu wykorzystania integracji tych baz w europejskiej bazie EUROPETNET.
wk