pixabay
StoryEditorPsy na wsi

Całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach. Kojec tylko odpowiednio duży

19.07.2024., 15:16h
Do sejmu trafił nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jeżeli wejdzie w życie, w Polsce zacznie obowiązywać całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach. Jakie warunki trzeba będzie zapewnić czworonogowi?

Kto chce zaostrzenia przepisów o ochronie zwierząt? 

W tej chwili w Polsce obowiązują już przepisy o ochronie zwierząt. Zdaniem polityków, są one jednak zbyt łagodne i czworonożne stworzenia nie mogą liczyć na wystarczającą opiekę. Ich zaostrzenia domaga się Koalicja Obywatelska. Projekt nowelizacji ustawy trafił już do Sejmu. Jeżeli zostanie przyjęty, przepisy wejdą w życie po 6 miesiącach od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw. 

Jakie są obowiązujące zasady trzymania psa na łańcuchu? 

Od 2012 roku obowiązują w naszym kraju przepisy, które zezwalają na trzymanie psa na łańcuchu tylko pod warunkiem, że ma on co najmniej 3 metry. Zwierzę powinno być zwalniane z uwięzi po upływie 12 godzin. Niestosowanie się do tych zaleceń jest traktowane jako wykroczenie

Przeczytaj także: Rodzaje i skład karmy dla psa – czyli co jedzą codziennie nasi pupile?

KO: trzymanie psa na łańcuchu jest niehumanitarne 

Zdaniem posłów z Koalicji Obywatelskiej, którzy złożyli wniosek o zaostrzenie przepisów o ochronie zwierząt, trzymanie psów na łańcuchach jest niehumanitarne. Obecne rozporządzenia są w ich opinii martwe, bowiem nie da się ich egzekwować. Tymczasem łańcuch może ważyć zbyt wiele - obciąża to zwłaszcza małe psy. Na skutek ocierania się łańcucha, na szyi zwierzęcia mogą pojawić się rany. Zimą z kolei przy ujemnych temperaturach metal może przymarzać psu do skóry. Posłowie są zdania, że nosi to znamiona znęcania się nad zwierzętami. 

Co zamiast łańcucha dla psa? 

Jako alternatywę dla trzymania psów na łańcuchu, posłowie KO wskazują odpowiednio wyposażone, duże kojce. Na terenie ogrodzenia dla zwierzęcia powinno znajdować się pomieszczenie chroniące przed zimnem i złymi warunkami atmosferycznymi, pozwalające psu na swobodną zmianę pozycji ciała. Pies w kojcu musi mieć dostęp również do naczynia ze świeżą wodą i karmy. 

Przeczytaj także: Czy będzie obowiązkowe czipowanie psów na wsi?

Jakie wymiary musi mieć kojec dla psa? 

Jeżeli przepisy wejdą w życie, kojec dla psa będzie musiał mieć następującą powierzchnię: 

  • dla psa o wysokości w kłębie poniżej 50 cm: co najmniej 10 m kw, 
  • dla psa o wysokości od 51 do 65 cm w kłębie: co najmniej 15 m kw, 
  • dla psa o wysokości większej niż 66 cm w kłębie: co najmniej 20 m kw. 

Jeżeli w kojcu przebywa kilka zwierząt o różnych rozmiarach, ustala się jego powierzchnię dla najwyższego spośród nich. Gdy do zagrody dołączają kolejne psy, jej powierzchnia powinna zostać powiększona o połowę wartości przewidzianej w ustawie dla jednego zwierzęcia o określonym rozmiarze. 

Jakie będą wyjątki od zakazu trzymania psa na łańcuchu? 

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przewiduje wyjątki od zakazu trzymana psa na uwięzi. Czworonóg może chodzić na smyczy podczas spaceru oraz zostać przywiązany na czas transportu. W innych warunkach jednak właściciel powinien zadbać o to, by pies przebywał w odpowiednio dużym kojcu.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. październik 2024 06:28