Obowiązkowa rejestracja psów i kotów w ARiMR
Trwają prace nad wprowadzeniem obowiązkowej rejestracji psów i kotów przez rolników i innych właścicieli czworonogów. Ma to być narzędzie w walce ze zjawiskiem bezdomności tych zwierząt. W tym celu ma powstać Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów, który poprowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Więcej o KROPiK przeczytasz w artykule: Będzie obowiązkowy rejestr psów i kotów w ARiMR. Za brak rejestracji kara
Co się dzieje z projektem ustawy o obowiązkowym znakowaniu psów i kotów?
Pod koniec października wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w odpowiedzi na interpelację posła Andrzeja Grzyba poinformował, że projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów został skierowany do konsultacji publicznych.
Czy rolnicy będą musieli rejestrować wszystkie psy i koty, który mają?
Dla samorządów gmin wprowadzenie obowiązkowego rejestru psów i kotów będzie oznaczało zmniejszenie wydatków na utrzymanie schronisk i odłowienia bezdomnych zwierząt. Dla rolników będzie to dodatkowy obowiązek i zgłoszenie w ARiMR.
Jak się jednak okazuje, nie każdy pies i kot, którego ma rolnik, będzie musiał być zarejestrowany w ARiMR. Obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich posiadaczy psów i kotów, które:
- urodziły się po uruchomieniu rozwiązań technicznych umożliwiających ich rejestrację,
- urodziły się przed uruchomieniem rozwiązań technicznych, ale zostały wprowadzone do obrotu, przyjęte do schroniska dla zwierząt, czy są w tym schronisku utrzymywane.
Natomiast pozostali rolnicy i właściciele psów i kotów będą mogli dokonać rejestracji w ARiMR na wniosek w przypadku, gdy:
- nie są wprowadzone do obrotu,
- nie przebywały w schronisku dla zwierząt.
Kiedy trzeba zarejestrować kota i psa?
Identyfikację psa przeprowadza się nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Identyfikacja psa lub kota musi zostać przeprowadzona w każdym przypadku przed wprowadzeniem zwierzęcia do obrotu. Osoba, która przeprowadziła identyfikację, wydaje posiadaczowi psa lub kota zaświadczenie o przeprowadzonej identyfikacji, które zawiera datę przeprowadzenia identyfikacji i numer wszczepionego transpondera. Zaświadczenie to przechowuje się do końca życia zwierzęcia.
Za brak rejestracji kota lub psa będzie grozić kara grzywny
Niedopełnienie obowiązku związanego z oznakowaniem i rejestracją psów i kotów będzie podlegało karze grzywny. Rząd zamierza upoważnić pracowników Inspekcji Weterynaryjnej do nakładania kary grzywny w formie mandatu karnego. Kontrolę oznakowania i rejestracji psów i kotów będą mogli przeprowadzić funkcjonariusze policji, straży miejskiej (gminnej) i Inspekcji Weterynaryjnej.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz