Konsument szybko sprawdzi, czy dany produkt zawiera żywność z owadów
Ministerstwo rolnictwa wprowadza nowe przepisy, które mają uregulować znakowanie żywności zawierającej owady. Producenci żywności będą mieć obowiązek zamieszczania na opakowaniu znaku graficznego, po którym konsument będzie miał możliwość szybkiego rozpoznania, czy dany produkt zawiera żywność z owadów przed podjęciem decyzji o jego zakupie.
- Polscy konsumenci nie mają w zwyczaju jedzenia owadów i żywności zawierającej owady, co jest warunkowane czynnikami kulturowymi (brak tradycji spożycia) oraz psychologicznymi (np. wstrętem). Z kolei konsumenci żywności z owadów dzięki zamieszczeniu w oznakowaniu środka spożywczego dodatkowego znaku będą mogli również dokonywać zgodnych z ich preferencjami wyborów. W związku z tym należy zapewnić konsumentom takie oznakowanie, które umożliwi im szybkie rozpoznanie środków spożywczych zawierających nową żywność z owadów już na pierwszy rzut oka w sklepie – tłumaczy ministerstwo w projekcie rozporządzenia.
Resort zaznacza jednocześnie, że w Polsce zarówno dla żywności opakowanej, jak i sprzedawanej luzem, istnieje obowiązek informowania konsumenta o obecności nowej żywności z owadów.
- Proponowane w tym projekcie przepisy stanowią więc jedynie graficzne rozszerzenie ww. wymagań informacyjnych przekazywanych w sposób słowny, które wynikają z przepisów unijnych i krajowych – tłumaczy resort.
Owady w żywności: jak będzie wyglądała grafika?
Ministerstwo chce, aby wzór znaku graficznego zawierał symboliczny rysunek przykładowego owada wraz z informacją słowną wskazującą na obecność w środku spożywczym owadów jadalnych będących nową żywnością.
Jakie owady są obecnie dodawane do żywności?
Obecnie na mocy przepisów UE dopuszczono jako nową żywność lub jako składnik innej żywności surowce pochodzące z następujących owadów:
- Tenebrio molitor (mącznika młynarka),
- Locusta migratoria (szarańczy wędrownej),
- Alphitobius diaperinus (pleśniakowca lśniącego),
- Acheta domesticus (świerszcza domowego).
Także inne owady oraz otrzymane z nich surowce w przyszłości mogą zostać dopuszczone jako nowa żywność.
Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Kamila Szałaj