envato elements
StoryEditorNowe przepisy

Jakim drewnem i węglem nie wolno palić w piecu od 01.2024? Kara to 500 zł

13.01.2024., 16:30h
Wdrażanie w Polsce kolejnych przepisów antysmogowych pociąga za sobą konsekwencje w postaci wprowadzania w życie nowych przepisów. Regulują one między innymi to, czym wolno palić w piecu. Od 1 stycznia 2024 lista zakazanych paliw została rozszerzona. Jakim drewnem i węglem nie wolno już dziś ogrzewać domu?

Skąd się wzięły nowe zakazy dotyczące palenia w piecu? 

1 stycznia 2024 w życie weszły nowe regulacje prawne, dotyczące ogrzewania domów konkretnymi typami paliwa. Powód? Stopniowe wdrażanie w naszym kraju ustaw antysmogowych. Ich wprowadzenie w życie jest zadaniem samorządów, zatem nie w każdej części kraju obowiązują jednakowe przepisy. Od nowego roku zmiany zastosowano w województwach: 

  • zachodniopomorskim,  
  • kujawsko-pomorskim,  
  • wielkopolskim,  
  • dolnośląskim,  
  • śląskim,  
  • lubelskim,  
  • świętokrzyskim,  
  • podkarpackim. 

Przepisy antysmogowe 2024: czego nie wolno robić? 

Na mocy nowych przepisów wprowadzono kolejne zakazy, które mają na celu doprowadzenie do oczyszczenia powietrza w Polsce. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, bowiem zaledwie kilka dni temu okolice Poznania i Krakowa przodowały w rankingu miejsc z najgorszym powietrzem na świecie! By zapobiec takim sytuacjom, w niektórych regionach kraju wprowadzono między innymi zakaz używania pieców pozaklasowych oraz regulacje związane z tym, co wolno spalać w domowych piecach. 

Tego nie wolno spalać w piecu! Jakie drewno i węgiel objęły zakazy? 

Już od wielu lat w Polsce obowiązuje zakaz spalania różnego rodzaju odpadów. Teraz wprowadzone zostały regulacje dotyczące paliw takich jak drewno czy węgiel. Wszystko po to, by wyeliminować stosowanie paliw stałych najgorszej jakości, które znacznie przyczyniają się do powstawania smogu i zatruwania środowiska. 

Od 1 stycznia 2024 w określonych regionach Polski nie wolno ogrzewać domu za pomocą: 

  • bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego,  
  • flotokoncentratu,  
  • drewna o wilgotności większej niż 20 proc. 

Po jakim czasie drewno nadaje się do palenia? 

Drewno musi dobrze wyschnąć, by nadawało się do palenia. Zaleca się, by było sezonowane co najmniej pół roku, jednak najlepsze będzie takie, które schło około 2 lat.  Warto odczekać, bowiem mokre drewno nie tylko spala się, emitując trujące substancje, ale także jest po prostu mniej wydajne, bo część energii traci na odparowanie wody. 

500 zł mandatu za palenie mokrym drewnem 

Nowe przepisy przewidują kary dla tych, którzy nie będą się do nich stosować. Jeżeli kontrola w danym gospodarstwie domowym wykryje, że budynki ogrzewane są mokrym drewnem bądź miałem czy węglem brunatnym, kontrolerzy mogą nałożyć mandat. Jego maksymalna wysokość wynosi 500 zł.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. listopad 2024 08:13