Lokalna półka coraz bliżej. Jest zapowiedź projektu
Ministerstwo rolnictwa, zgodnie z wyborczymi obietnicami, zamierza zobowiązać sieci handlowe do współpracy z lokalnymi rolnikami i producentami żywności. Zapowiedź przepisów dotyczących programu "Lokalna Półka" ukazała się właśnie w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, a o głównych założeniach poinformował dzis premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Anna Gembicka. - Będziemy wnioskować o wysłuchanie publiczne, zanim ustawa trafi do Sejmu - zapewnili.
2/3 żywności w sklepach od lokalnych rolników
Program "Lokalna Półka" ma spowodować, że markety o powierzchni powyżej 250 mkw. w swojej ofercie będą miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców.
- Istotą rozwiązań planowanych w projekcie jest zapewnienie w jednostkach handlu detalicznego sprzedaży produktów lokalnych: owoce i warzywa, mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne oraz pieczywo w ilości nie mniejszej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego w danym roku obrotowym nabytych bezpośrednio od ich wytwórców - tłumaczy w zapowiedzi projektu rozporządzenia ministerstwo rolnictwa.
Sieci handlowe zobowiązane do współpracy z rolnikami. Jak to ma wyglądać w praktyce?
Ministerstwo chce, żeby sklepy zaopatrywały się u lokalnych producentów w pierwszej kolejności w ramach powiatu i powiatów przyległych, w drugiej kolejności w ramach województwa i województw do niego przyległych, w trzeciej kolejności w ramach województw przyległych do województw przyległych. Na produktach lokalnych ma być umieszczona grafika przedstawiająca flagę Rzeczpospolitej Polskiej.
Program "Lokalna Półka" ma zapewnić producentom rolnym większy bezpośredni udział w sprzedaży detalicznej ich lokalnych produktów w jednostkach handlu. Ma także ułatwić dostęp konsumentów do produktów wytworzonych przez mniejszych, lokalnych producentów żywności.
Kamila Szałaj