Nowe obowiązki spadną na rolników. Niewielki błąd może oznaczać wysoką karęKatarzyna Sierszeńska
StoryEditorPomysły UE uderzają w rolników

Nowe obowiązki spadną na rolników. Niewielki błąd może oznaczać wysoką karę

30.08.2024., 12:30h

Od 2026 roku rolnicy będą musieli spowiadać się z każdego użycia środków ochrony roślin w specjalnym rejestrze. A nawet niewielki błąd może skutkować wysokimi mandatami.

Unia Europejska chce wiedzieć, gdzie, ile i jakie środki ochrony roślin używają rolnicy. Dlatego zamierza wprowadzić elektroniczny rejestr pestycydów obowiązkowy dla każdego rolnika. Polski rząd już przygotowuje przepisy w tej sprawie. Za stworzenie takiego narzędzia dla rolników ma być odpowiedzialny Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Od 2026 roku każde zastosowanie środka ochrony roślin będzie musiało być prowadzone przez rolnika w formie elektronicznej i zarejestrowane po wykonaniu zabiegu ochronnego. Trzeba będzie podać nazwę oprysku, datę jego wykonania, numer pozwolenia dla danego preparatu, geoprzestrzenną lokalizację plantacji, a nawet BBCH rośliny!

Izby rolnicze: rejestr śor to kolejne obciążenie rolników

Oczywiście budzi to sprzeciw organizacji rolniczych, które zaznaczają, że nowe przepisy uderzą w rolników, ale nie rozwiążą żadnego problemu.

- Wielu rolników uważa, że jest to dodatkowy obowiązek i będzie on kolejnym obciążeniem administracyjnym, co będzie wymagać odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności IT od rolników - tłumaczy Krajowa Rada Izb Rolniczych. 

Zdaniem samorządu rolniczego obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji stosowania środków ochrony roślin powinien być wprowadzany etapami i rozłożony na kilka lat, np. w 2026 r. gospodarstwa powyżej 100 ha, w 2027 r. gospodarstwa 50-100 ha itd.

- Należy dopuścić wyjątki przy prowadzeniu elektronicznej dokumentacji, w sytuacji gdy rolnik nie ma możliwości technicznych do jego prowadzenia. Ponadto konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich szkoleń dla wszystkich rolników, a także zapewnienie pomocy doradców rolniczych do wprowadzania danych - oceniają Izby Rolnicze.

Rejestr śor: niewielki błąd może oznaczać wysoką karę

Niestety, błędy popełnione przy wprowadzaniu danych lub prowadzenie rejestrów w innej formie będą skutkować wysokimi mandatami karnymi. Dlatego Izby postulują, żeby w pierwszych 3 latach wprowadzenia systemu rolnicy nie byli karani i żeby mandaty zastąpić upomnieniem.

Większość rolników bez możliwości prowadzenia elektronicznego rejestr pestycydów

Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Polsce tylko 100 tysięcy profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin jest technicznie i organizacyjnie przygotowanych do wprowadzenia elektronicznego rejestru zabiegów ochronnych w produkcji roślinnej.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. wrzesień 2024 19:40