Zakaz stosowania pasz z GMO przesuniętyDominika Stancelewska
StoryEditorPasze GMO

Pasze GMO zostaną w Polsce na dłużej. Rząd podjął decyzję

31.07.2024., 07:43h

Rząd odroczył zakaz stosowania pasz GMO, i to na wiele lat. - Obecnie w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych - tłumaczy Rada Ministrów.

Zakaz stosowania pasz z GMO przesunięty

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o paszach. Hodowcy zwierząt mogą chwilowo odetchnąć z ulgą. Planowany na 1 stycznia 2025 roku zakaz stosowania pasz GMO zostanie przesunięty o 5 lat. Zacznie obowiązywać dopiero 1 stycznia 2030 r.

- Konieczne jest przesunięcie zakazu, ponieważ obecnie w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych, które umożliwiłyby wyeliminowanie śruty sojowej z produkcji pasz – tłumaczy rząd w uzasadnieniu. I dodaje, że zastąpienie importowanej śruty sojowej, krajowymi wysokobiałkowymi surowcami paszowymi, które będą porównywalne pod względem jakościowym i ekonomicznym wymaga czasu.

W komunikacie rząd zaznacza, że przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu pozwoli ocenić, jak w okresie 5 lat zmieni się organizacja rynku roślin białkowych. Poza tym dzięki przesunięciu zakazu będzie można przebudować dotychczasowe systemy skupu i dystrybucji produkcji przez przedsiębiorstwa paszowe oraz dostosować receptury i linie technologiczne.

UE chce zwiększyć produkcję soi o 1/3 dzięki dopłatom

Zmiana terminu jest również odpowiedzią m.in. na raport Komisji Europejskiej na lata 2022-2032, który przewiduje, że w ciągu następnej dekady produkcja soi w UE wzrośnie o 33,3 proc.

Komisja Europejska planuje dodatkowo dokonać przeglądu swojej polityki białkowej w 2024 r. W efekcie unijna polityka białkowa ma zmniejszyć zależność Unii Europejskiej od importu białka i zwiększyć produkcję krajową. Ma się to stać dzięki zwiększeniu dopłat do tych roślin, a także dzięki innowacjom w zakresie uprawy i przetwarzania roślin strączkowych.

image
Wiadomości

RMF: ministerstwo klimatu uderza w polskie rolnictwo. „Od krowy to odór, a spaliny w mieście to zapach”

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 17:43