KE zgadza się na derogację ws. ugorowania
Komisja Europejska poinformowała dziś, że zezwala unijnym rolnikom na odstępstwo od normy GAEC 8, czyli obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów ornych. Bruksela przesłała propozycję w tej sprawie państwom członkowskim, które będą nad nią głosować na najbliższym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa. Ponieważ większość państw wnioskowała o derogację, wynik głosowania powinien być korzystny dla rolników.
Co zamiast ugorowania?
KE proponuje, by zamiast ugorowania rolnicy zapewnili bioróżnorodność poprzez wysiewanie roślin wiążących azot. Także międzyplony na 7 proc. gruntów ornych będą uznawane za spełniające wymogi GAEC 8. Na tych gruntach nie będzie można stosować środków ochrony roślin.
- Uprawa roślin wiążących azot i międzyplonów przynosi szereg korzyści środowiskowych dla zdrowia gleby, w tym dla różnorodności biologicznej gleby i ograniczenia wymywania składników odżywczych. Aby utrzymać ambicje środowiskowe WPR, rośliny mają być uprawiane bez środków ochrony roślin - tłumaczy KE.
Rolnicy od miesięcy żądali zniesienia obowiązku ugorowania ziemi
Rolnicy od miesięcy apelowali o odstępstwa ws. GAEC 7 i 8. Wniosek w tej sprawie już w listopadzie 2023 roku złożyła Francja. Poprało go kilkanaście państw, w tym Polska.
O derogację mocno walczyła także Rumunia. Tamtejszy minister rolnictwa zapowiedział, że będzie domagać się dymisji unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, jeśli rolnicy w UE nie zostaną zwolnieni z wymogów GAEC 7 i GAEC 8.
Kamila Szałaj