Płyty obornikowe do końca 2024. Ministerstwo wydłuża termin nielicznym rolnikomPWR, Canva
StoryEditorPrawo

Płyty obornikowe do końca 2024. Ministerstwo wydłuża termin nielicznym rolnikom

06.12.2024., 11:10h

Resort rolnictwa wydłuża termin wykonania płyt obornikowych niektórym rolnikom. Kto będzie musiał dopełnić obowiązku jeszcze w 2024 r.?

Co z terminem wykonania płyt obornikowych?

Trwa dramatyczna walka z czasem rolników prowadzących chów i hodowlę zwierząt, którzy zostali zobowiązani do wykonania płyt obornikowych do 31 grudnia 2024 r. Sytuacja ekonomiczna gospodarstw jest zła, dlatego rolnicy od wielu miesięcy wnioskują o wydłużenie terminu, o minimum 3 lata, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Ministerstwo za wydłużeniem terminu wykonania płyt obornikowych

Polskie gospodarstwa rolne wciąż walczą z kryzysem będącym pokłosiem pandemii Covid-19 i wojny trwającej w Ukrainie. Dlatego minister rolnictwa Czesław Siekierski wystąpił z wnioskiem do ministerstwa infrastruktury o wydłużenie przyjętych dotychczas terminów na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do 31 grudnia 2027 r. Poinformował też Komisję Europejską, że jest taka potrzeba. Na razie jednak decyzji w tej sprawie brak, więc póki co rolników  obowiązuje termin 31 grudnia 2024 r. 

Zgodnie z tzw. programem azotanowym podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, dostosują powierzchnię lub pojemność posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r. Pozostałe gospodarstwa muszą być już dostosowane do opisywanych wymogów - wyjaśnia Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu ministerstwo rolnictwa. 

Czasu na realizację inwestycji jest więc coraz mniej, a wielu rolników nie dysponuje wystarczającą sumą środków finansowych, by móc rozpocząć wylewanie płyt. 

Rolnicy-powodzianie mają więcej czasu na wykonanie płyt obornikowych

Natomiast resort rolnictwa już dał więcej czasu na wykonanie płyt obornikowych rolnikom z terenów popowodziowych.

- W związku z tragiczną powodzią, która wystąpiła w części polskich gospodarstw położonych na południu Polski we wrześniu br., w ustawie z dnia 1 października 2024 r. dot. usuwania skutków powodzi, rolnikom z terenów popowodziowych wydłużono termin na dostosowanie powierzchni lub pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do 31 grudnia 2027 r. - wyjaśnia Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu ministerstwo rolnictwa. 

Warto jednak zaznaczyć, że skala zniszczeń spowodowanych przez powódź jest ogromna i nadal trwają prace porządkowe, dlatego nie wiadomo, czy to wystarczająco dużo czasu na realizację inwestycji.

Ponadto rolnicy prowadzący chów i hodowlę zwierząt gospodarskich z terenów popowodziowych, które były objęte stanem klęski żywiołowej, zostali zwolnieni do 31 grudnia 2025 r. z kar nakładanych z tytułu przechowywania nawozów naturalnych, prowadzenia dokumentacji niezgodnie z programem azotanowym oraz za brak planu nawożenia azotem.

Kto musi wykonać płytę obornikową do 31 grudnia 2024 r.?

Zatem obecnie do 31 grudnia 2024 r. obowiązek wykonania płyty obornikowej nadal dotyczy wszystkich rolników prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej, lub równej 210 DJP. 

Tygodnik Poradnik Rolniczy skierował pytanie do resortu infrastruktury o to, co dalej z wydłużeniem terminu na dostosowanie powierzchni lub pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. Otrzymaną odpowiedź opublikujemy.

Przeczytaj również:

image
Pieniądze

Jaka kara dla rolnika za brak płyty obornikowej?

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 20:33