Czego dotyczą zmiany w ustawie o ruchu drogowym?
14 stycznia udostępniony został projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe zapisy dotyczą między innymi młodych kierowców, ale także rolników. Celem zmian w ustawie jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach.
Rolnik szybciej pojedzie ciągnikiem po drodze
Ministerstwo Infrastruktury uzasadniło swoją decyzję o zwiększeniu dopuszczalnej maksymalnej prędkości ciągników na drogach tym, że maszyny są dziś o wiele bardziej zaawansowane technologicznie niż jeszcze kilka lat temu.
- Aktualnie ciągniki rolnicze charakteryzują się wysokimi parametrami bezpieczeństwa czynnego i biernego, co przeciwdziała wypadkom drogowym i uzasadnia projektowane zwiększenie dopuszczalnej prędkości poruszania się tych pojazdów - tłumaczył resort na etapie planowania zmian.
Przeczytaj także: Hamulce w ciągnikach. Od 1 stycznia nowe przepisy
Jaka będzie maksymalna prędkość traktora na drodze?
Zgodnie z zapisami w projekcie ustawy, rolnik będzie mógł poruszać się po drodze ciągnikiem z maksymalną prędkością 40 km/h. Zapis ten dotyczy również ciągników z przyczepą. Przypomnijmy, że dotąd maksymalna prędkość traktora na drodze mogła wynosić 30 km/h.
Co nowego w prawie o ruchu drogowym?
Oprócz podniesienia limitu prędkości dla ciągników na drogach, w nowym prawie o ruchu drogowym znajdą się także zapisy dotyczące między innymi:
- zabierania prawa jazdy za kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym;
- wydawania prawa jazdy osobom mieszkającym w Polsce co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym;
- braku możliwości anulowania punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia;
- możliwości uzyskania prawa jazdy kategorii B po ukończeniu 17 roku życia, po spełnieniu określonych warunków.
Przeczytaj także: Zmiany w dzierżawie ziemi. Rolnicy alarmują: pogłębicie patologię
Od kiedy rolnicy pojadą szybciej po drogach?
Na razie planowane zmiany w ruchu drogowym to tylko projekt. Wejdą w życie 3 miesiące po wpisaniu do Dziennika Ustaw (dla wybranych przepisów wskazano odrębne terminy). Prawdopodobnie będzie to miało miejsce jeszcze w pierwszym półroczu 2025 roku.
źródło: legislacja.rcl.gov.pl
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Mateusz Wasak