Większa dopuszczalna prędkość jazdy ciągnikiem
Ministerstwo infrastruktury zamierza zwiększyć dopuszczalną prędkość poruszania się ciągników rolniczych. Zapowiedź utworzenia przepisów w tej sprawie właśnie pojawiła się w rządowym wykazie prac legislacyjnych.
Obecnie na polskich drogach ciągniki rolnicze mogą jeździć z maksymalną prędkością 30 km/h. Po zmianie przepisów, które uwzględniają oczekiwania rolników w tym zakresie, dopuszczalna prędkość ciągników wzrośnie do 40 km/h.
- Aktualnie ciągniki rolnicze charakteryzują się wysokimi parametrami bezpieczeństwa czynnego i biernego, co przeciwdziała wypadkom drogowym i uzasadnia projektowane zwiększenie dopuszczalnej prędkości poruszania się tych pojazdów - tłumaczy ministerstwo infrastruktury.
Prawo jazdy dla nieletnich i odebranie "prawka" za prędkość. Jakie jeszcze zmiany w prawie o ruchu drogowym?
Oprócz tego rząd wprowadza szereg innych rozwiązań w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Będą zabierane prawa jazdy za kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym. Poza tym osoby mieszkające w Polsce co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym będą mogły ubiegać się o wydanie prawa jazdy. Dodatkowo osoby niepełnoletnie będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii B. Nieletni posiadacz takiego prawa jazdy do czasu ukończenia 18 roku życia będzie obowiązany jeździć wyłącznie w towarzystwie dorosłego doświadczonego kierowcy.
Poza tym nie będzie można obniżyć szkoleniem punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, czyli za najbardziej godzące w bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Przyjęcie nowych przepisów planowane jest na I kwartał 2025 roku.
Jaki mandat za przekroczenie prędkości?
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości to jedno z najczęstszych wykroczeń drogowych. Dla ciągników rolniczych taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości jest taki sam, jak dla innych pojazdów:
- Przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł
- Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h – 100 zł
- Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h – 200 zł
- Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h – 300 zł
- Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h – 400 zł
- Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 800 zł
Kamila Szałaj