16.30. Rolnicy zyskali więcej środków ochrony roślin w buraku cukrowymFot. Sierszeńska/arch. Topagrar
StoryEditorŚrodki ochrony roślin

Rolnicy zyskali więcej środków ochrony roślin w buraku cukrowym

20.06.2023., 16:30h
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zastosowań małoobszarowych środka ochrony roślin. Dzięki tym przepisom rolnicy będą mieli dostęp do szerszej gamy środków ochrony roślin przeciwko rzadko występującym organizmom szkodliwym.

Nowelizacja wykazu zastosowań małoobszarowych środka ochrony roślin stanowi wykonanie przepisów Unii Europejskiej w zakresie wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, która zawiera przepisy szczególne dotyczące wykorzystania zastosowań małoobszarowych i zezwoleń na te zastosowania.

Zastosowania małoobszarowe, czyli jakie?

Zastosowania małoobszarowe obejmują te zastosowania środków ochrony roślin, które nie są opłacalne z perspektywy przemysłu ochrony roślin, ale są ważne dla producentów rolnych. Zastosowania te dotyczą istotnych gospodarczo upraw specjalistycznych m.in.:

  • owoców i warzyw,
  • roślin ozdobnych,
  • szkółek (roślin przeznaczonych do sadzenia)
  • roślin aromatycznych.

A także organizmów szkodliwych, które nie występują powszechnie w popularnych w Polsce uprawach roślin rolniczych. Wpływ niedostatecznej ochrony upraw małoobszarowych zagraża zrównoważonej produkcji wysokiej jakości bardzo różnorodnych i wartościowych roślin spożywczych i użytkowych. Brak rozwiązań w zakresie ochrony tych upraw może również negatywnie oddziaływać na zdrowie ludzi i środowisko ze względu na ewentualne stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z prawem.

Zamieszczony w załączniku do projektowanej nowelizacji rozporządzenia wykaz roślin, które są powszechnie uprawiane na terytorium Polski  oraz organizmów dla nich szkodliwych, które nie występują na nich powszechnie, uwzględnia potrzebę ochrony roślin o dużym znaczeniu gospodarczym dla Polski. Uwzględnione w tym załączniku organizmy szkodliwe nie występują na tych roślinach corocznie oraz takie, które pojawiają się lokalnie. Pojawiając się sporadycznie agrofagi te powodują ogromne straty w uprawie. Z uwagi na brak cykliczności lub powszechności występowania tych organizmów przedsiębiorstwa działające w branży agrochemicznej nie są zainteresowane ubieganiem się o zezwolenia na wprowadzanie środków ochrony roślin do obrotu z przeznaczeniem do stosowania w tym zakresie.

Więcej środków do ochrony upraw małoobszarowych

Dzięki tym przepisom rolnicy będą mieli możliwość uzyskania szerszej gamy środków ochrony roślin przeznaczonych do ochrony upraw, natomiast posiadacze zezwoleń będą mogli korzystać z uproszczonego trybu uzyskania zezwolenia na wprowadzanie środków ochrony roślin do obrotu, z przeznaczeniem na zastosowania małoobszarowe.

Buraki cukrowe będą chronione przed skośnikiem buraczakiem oraz cykadą trzcinową

W porównaniu z obowiązującym rozporządzeniem w załączniku do projektowanej nowelizacji rozporządzenia dodano uprawę buraka cukrowego w relacji ze skośnikiem buraczakiem oraz z cykadą trzcinową. Jednocześnie usunięta została uprawa pszenżyta jarego w relacji z rdzą żółtą z uwagi na fakt, iż ten organizm szkodliwy występuje aktualnie powszechnie.

Warto dodać, że 13 czerwca 2023 r. minister rolnictwa na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego wydał zezwolenia na stosowanie środka ochrony roślin CORAGEN 200 SC (s.cz. chlorantraniliprol) w uprawie buraka cukrowego w celu zwalczania skośnika buraczaka. Zezwolenie obowiązuje w okresie od 15 czerwca 2023 r. do dnia 15 września 2023 r.

image
FOTO: MRiRW
image

ROŚLINY, KTÓRE SĄ POWSZECHNIE UPRAWIANE NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ORAZ ORGANIZMY DLA NICH SZKODLIWE, KTÓRE NIE WYSTĘPUJĄ NA NICH POWSZECHNIE

FOTO: MRiRW

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 17:56