Od 2023 roku spis zwierząt dotyczy tylko jednego gatunku zwierząt
Przez ostatnie lata, rolnicy, którzy posiadali zwierzęta gospodarskie zobowiązani byli przeprowadzić ich spis przynajmniej raz w roku, najpóźniej do 31 grudnia. Wymóg dotyczył posiadaczy owiec, kóz i świń, a wcześniej także bydła.
Obecnie, po wejściu w życie Ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, zmieniły się zasady spisu. Jak wyjaśnia ARiMR, zgodnie z obowiązującymi przepisami do sporządzania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada zobligowani są wyłącznie hodowcy trzody chlewnej.
- Dokument zawierający informacje o liczbie świń z opisem stosowanego modelu produkcji i systemu utrzymywania zwierząt ich posiadacz powinien przygotowywać dwa razy w roku – nie później niż do 30 czerwca i do 31 grudnia – tłumaczy ARiMR.
Sporządzanie spisu świń: na jakich zasadach?
Spisu świń dokonuje się co najmniej raz na sześć miesięcy – jednak nie później niż w dniu 30 czerwca oraz w dniu 31 grudnia danego roku, podając liczbę świń oznakowanych, w tym indywidualne numery identyfikacyjne loch oraz liczbę świń nieoznakowanych do 37 dnia życia.
Ustaloną liczbę świń rolnik musi umieścić w księdze rejestracji stada i przekazać kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu. Spis świń można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji IRZplus i ARiMR rekomenduje taki sposób składania spisu. Posiadacze składający spis w takiej formie są zwolnieni z obowiązku prowadzenia księgi w postaci papierowej. W wyjątkowych sytuacjach spis można złożyć w formie papierowej.
oprac. Kamila Szałaj