Dlaczego Turcja tak bardzo kładzie nacisk na nowoczesne rozwiązania w rolnictwie?
Rolnictwo w Turcji odpowiada za wytwarzanie aż 13 proc. gazów cieplarnianych rocznie dla tego kraju. Są to negatywne skutki rozwoju, które odbijają się na środowisku i klimacie. Największym problemem w Turcji jest nieefektywne wykorzystywanie wody, energii i gleb. Dzięki pieniądzom z Banku Światowego to ma się zmienić.
Pożyczka udzielona na rozwój w kierunku inteligentnych rozwiązań:
- poprawi możliwość gromadzenia i wykorzystywania danych na temat 14 milionów ziem uprawnych i gleb w Turcji,
- usprawnieni nadzór nad chorobami zwierząt,
- wspomoże redukcję emisji dwutlenku węgla.
– Mamy nadzieję, że to partnerstwo przyczyni się do wprowadzenia sektora rolnictwa na bardziej konkurencyjną i zrównoważoną ścieżkę wzrostu oraz pomoże Turcji osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2053 r. – podkreśla Auguste Kouame, dyrektor krajowy Banku Światowego w Turcji.
Zmiany na lepsze w Turcji już się dokonują
W ostatnim czasie w Turcji promowany jest pomysł przekształcania kopalń węgla odkrywkowego w farmy fotowoltaiczne. Kopalnie w Turcji niszczą i środowisko, i zdrowie ludzi. Odpowiadają za ¼ całkowitej emisji gazów cieplarnianych tym kraju. Jednak dzięki przekształceniu ich w elektrownie fotowoltaiczne, energia w nich wytworzona, mogłaby zasilić niemal 7 mln domostw. Potencjał jest ogromny, tym bardziej, że aż połowa tureckich kopalń nadaje się do takiej transformacji.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał