Jak bardzo krowy są wrażliwe na hałas?
Hałas zaliczany jest do czynników stresogennych i w zależności od czasu ekspozycji, natężenia oraz wrażliwości osobniczej powoduje niekorzystne reakcje zdrowotne i produkcyjne.
Czynniki akustyczne o wartościach powyżej 90 dB powodują reakcje psychiczne oraz trwałe ubytki słuchu u zwierząt, wzrost ciśnienia krwi, zmniejszenie poziomu witaminy C w mózgu, wątrobie i mięśniach. Ponadto obserwowano zaburzenia w przemianie tłuszczów i węglowodanów.
Warto zaznaczyć, że wyroby pirotechniczne emitują hałas o wartości nawet 190 dB!
Jak hałas wpływa na krowy?
U krów mlecznych hałas o nasileniu 65 dB może być przyczyną poronień oraz spadku wydajności mlecznej o 5%, jak również zmniejszenia aktywności żwacza o ponad 18%.
Wykazano także, że wraz ze wzrostem natężenia hałasu oraz wibracji akustycznych, zwiększa się liczba komórek somatycznych.
Jak przygotować krowy na huk w Sylwestra?
Trudno jest wymusić na sąsiadach zaprzestanie strzelania fajerwerkami w Sylwestra. Można jednak podjąć następujące działania:
- porozmawiać z sąsiadami i poprosić ich, aby odpalili petardy i rakiety w odpowiedniej odległości od gospodarstw,
- wyjaśnić sąsiadom, jak zwierzęta mogą zareagować na hałas i eksplozje,
- regularnie sprawdzać stan zwierząt w sylwestra, ponieważ obecność w stajni kogoś znajomego może uspokoić bydło, owce, konie i świnie,
- nie sprawdzać, jak czują się zwierzęta tylko o 00.00, ale w regularnych odstępach czasu od 21:00, ponieważ wiele osób zaczyna strzelać rakietami wcześniej i nie może się powstrzymać od strzelania rakietami do północy,
- zostawić wszystkie zwierzęta w stajni lub oborze; zamknąć drzwi i okna, co zmniejszy hałas, a zwierzęta nie będą spłoszone błyskami światła; warto jednak zaznaczyć, że w przypadku koni czasami rozsądniej jest pozwolić im patrzeć,
- sprawdzić, jak czują się zwierzęta po godzinie 00.00.
Przeczytaj również:
Beata Dąbrowska, Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: agrarhute.com, TPR