StoryEditorWiadomości rolnicze

Pierwsi rolnicy pod Szczecinem uprawiali ziemię już... 7000 lat temu!

21.09.2022., 10:09h
Wyjątkowe odkrycie między Karwowem a Warzymicami w powiecie polickim. Miejscowości znajdują się pod Szczecinem. Badania archeologiczne tam prowadzone wykazały, że na tym terenie znajdowały się osady pionierów rolnictwa sprzed 7000 lat.

Pod Szczecinem naleziono pozostałości wyjątkowego domu

W miejscu planowanej obwodnicy Szczecina, na wysokości Przecławia i Karwowa pod Szczecinem od kilku tygodni pod kierownictwem dra Marcina Dziewanowskiego, archeologa z Przecławia, prowadzone są prace archeologiczne. Okazuje się, że w tym rejonie znajdują się osady pionierów rolnictwa sprzed 7000 lat, ale też innych kultur z epoki kamienia.

Odnaleziono tam pozostałości po dużym i długim na minimum 25 m domu, który usytuowany jest na osi wschód - zachód, z wejściem od strony wschodniej. Jest to wyjątkowe położenie domu, ponieważ tego typu budynki w Europie Środkowej usytuowano dawniej na osi północ-południe.

Dr Marcin Dziewanowski dla programu Kroniki TVP3 Szczecin powiedział, że w tym domu po obu stronach znajdowały się głębokie jamy, a w nich pozostałości m.in. pieców, w których znaleziono ziarna, kości, garnki, noże krzemienne, wkładki sierpów, etc.

Kim byli mieszkańcy tego wyjątkowego domu?

Prawdopodobnie ludy zamieszkujący te tereny stworzyły pierwszą kulturę rolników na tamtych ziemiach, gdzie przybyli ok. 5200 r p.n.e. Osadnicy posiadali pierwszą ceramikę naczyniową, narzędzia szlifowane, zwierzęta hodowlane, karczowali lasy pod wioski, pastwiska i pola. Była to tzw. kultura ceramiki wstęgowej rytej.

Ale to nie jedyne ślady, jakie pozostawiły w tym regionie dawni osadnicy - prace wykopaliskowe wykazały wpływy kultury rösseńskiej ze środkowych Niemiec. W ostatnich kilku latach naukowiec zlokalizował i przebadał niemal 25 zagród (m.in. w Mierzynie- Ostoi-Przylepie). W trakcie badań pozyskano największy zbiór wielorakich świadectw: ceramiki, figurek, narzędzi krzemiennych, kamiennych, różnych roślin i szczątków kostnych.

W tym sezonie wykopaliska dobiegają końca, ale ogółem będą kontynuowane do 2025 roku.

 

Przeczytaj także:

Rolnicy na swoich polach mają prawdziwe skarby. Nawet srebrne monety!

Na polu znalazł „rondel” cenniejszy niż złoto

Pod Hrubieszowem wioska Gotów czeka na wiosnę

 

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. screen TVP3 Szczecin

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:26