W diecie ludzi na kilku kontynentach owady znajdują się od pokoleń
Rok temu po raz pierwszy na terenie wspólnoty europejskiej dopuszczono do powszechnej produkcji owadów, a dokładniej larw mącznika młynarka (Tenebrio molitor), jako produktu spożywczego. Jest to nowością w państwach wspólnoty, choć w Azji, Ameryce Południowej albo Afryce jest praktykowane od pokoleń.
Dopuszczanie nowych źródeł żywności ma związek m.in. z rosnącą liczbą ludności, ograniczeniem produkcji rolnej i poszukiwaniem nowych źródeł pożywienia. Innowacyjna żywność jako alternatywa do żywności produkowanej tradycyjnie (czyli poprzez chów i hodowle zwierząt, takich jak trzoda chlewna czy bydło), ma być tańsza i bardziej ekologiczna. Rynek nowej żywności rozwija się, a Europejski Zarząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zatwierdza kolejne i nietypowe produkty na rynek spożywczy.
Owady, spożywane w całości lub w postaci sproszkowanej, są bogatą w białko przekąską lub składnikiem innych pokarmów. Będą mogły zostać użyte jako składnik ciasteczek, makaronów, dań z roślin strączkowych czy batonów energetycznych.
Do larw mącznika młynarka i szarańczy dołączył świerszcz jako żywnośc
Oprócz larw mącznika, których smak niektórzy porównują do orzechów, a zapach do aromatu zbóż, na liście nowej żywności znajduje się np. hodowla komórek jabłoni, białko fasoli mung albo szarańcza wędrowna (Locusta migratoria). Teraz na tej liście znalazł się świerszcz domowy (Acheta domesticus).
Świerszcz domowy będzie mógł być sprzedawany jako źródło białka i paszy w całości - mrożony lub suszony albo sproszkowany. Jest to trzeci gatunek owad, który został pomyślnie dopuszczony do spożycia i podąża za poprzednimi zezwoleniami wydanymi w lipcu zeszłego roku dla suszonych larw mącznika młynarka, a w listopadzie dla szarańczy wędrownej.
Na jakich zasadach EFSA dopuszcza nową żywność?
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uznała owady za pożywne i zdrowe źródło pożywienia o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów. Tym bardziej, że stanowią one znaczną część codziennej diety setek milionów ludzi na całym świecie.
Komisja Europejska umożliwia dopuszczenie nowych produktów do obrotu, jeżeli są one zgodne z oświadczeniami FAO i odpowiednio oznakowane, np. informują o możliwych reakcjach alergicznych. Owady, uznane jako nowa żywność w kontekście strategii „od pola do stołu”, są również określane jako alternatywne źródło białka, które może ułatwić przejście na bardziej zrównoważony system żywnościowy.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: pixabay