Szef Facebooka zabrał się za hodowlę bydła. Jakie rasy wybrał?Instagram/zuck, Mira Wieczorek/Canva
StoryEditorHodowla bydła

Szef Facebooka zabrał się za hodowlę bydła. Jakie rasy wybrał?

15.01.2024., 14:30h
Mark Zuckerberg będący założycielem platformy Facebook i Meta rozpoczął hodowlę bydła na wyspie Kauai na Hawajach. Jak się okazuje, za cel postawił sobie wyprodukowanie najwyższej jakości wołowiny na świecie, choć jego pomysł spotkał się już z ostrą krytyką ze strony obrońców zwierząt i środowiska.

Czym Zuckerberg karmi swoje bydło?

Zuckerberg pochwalił się swoim nowym projektem biznesowym na Instagramie, gdzie opublikował zdjęcie siebie z dużym stekiem na talerzu. Jak wynika z publikacji, miliarder zaczął hodować bydło rasy Wagyu i Angus, które żywią się orzechami z hodowli drzew makadamia z jego ranczo oraz produkowanym tamże piwem.

Zuckerberg twierdzi, że dzięki temu procesowi cały łańcuch produkcji jest lokalny i zintegrowany pionowo. Dodatkowo, jego córki pomagają mu w sadzeniu drzew i opiece nad zwierzętami.

- Wciąż jesteśmy na początku tej podróży i fajnie jest ją ulepszać z każdym sezonem. Ze wszystkich moich projektów ten jest najsmaczniejszy – pisze Zuckerberg.

Negatywne komentarze wobec działalności twórcy Facebooka i Meta

Część komentarzy pod postem Zuckerberga jest pozytywna, natomiast większość nie podziela entuzjazmu wobec jego projektu. Organizacja ochrony zwierząt Peta natychmiast zarzuciła mu, że jego projekt zabija zwierzęta i szkodzi planecie.

- Ten „projekt” zabija zwierzęta i planetę oraz powoduje traumę dla naszych dzieci. Jest wiele innych produktywnych rzeczy do zrobienia, np. tworzenie innowacyjnej żywności wegańskiej – twierdzi organizacja.

Podobnego zdania jest Mitch Jones z organizacji pozarządowej Food & Water Watch, który stwierdził, że hodowla bydła na wodochłonnych orzechach makadamia i piwie to po prostu dziwny kaprys miliardera.

- Musimy promować rentowność małych i średnich gospodarstw rolnych, które pracują, aby wyżywić wszystkich, a nie tylko zamożne gwiazdy – zaznaczył Mitch Jones.

Z koeli Hindusi, według wierzeń których krowy są święte i ich zabicie pociągnie za sobą złą karmę, również osądzili nowe zainteresowanie założyciela Facebooka. 

- Jestem z ciebie dumny, stary. Naprawdę spełniłeś swoje marzenie o wkładaniu jedzenia do ust w sposób, który powoduje możliwie największą zmianę klimatu dla człowieka – stwierdził pisarz i dziennikarz Andy Greenberg.

 

Bydło rasy Wagyu - cechy szczególne

Wagyu to japońska rasa bydła, pierwotnie wykorzystywana jako zwierzęta pociągowe. Ukierunkowana hodowla doprowadziła do uzyskania większej ilości wewnątrzmięśniowych komórek tłuszczowych i mięso tego bydła charakteryzuje spora marmurkowatość, wyśmienity smak, tekstura i kruchość. Pod koniec XX wieku byki i jałówki rasy wagyu pełnej krwi przywieziono do Stanów Zjednoczonych, ale nie hodowano na szeroką skalę. 

Bydło rasy Angus - cechy szczególne

Rasa Angus jest uznawana za drugą, obok rasy Hereford, najbardziej liczebną wśród mięsnych ras bydła na świecie. Pochodzi z hrabstw Aberdeen, Banff, Kincardine i Angus położonych w rejonach północno-wschodniej Szkocji. Powstała na bazie lokalnego bezrogiego bydła wykazującego duże przystosowanie do trudnych warunków klimatycznych. Bydło angus uznano za rasę w roku 1835, pierwszą księgę zarodową założono w roku 1862, zaś Stowarzyszenie Hodowli Bydła Aberdeen Angus powstało w roku 1879. 

Przeczytaj również: Dlaczego warto hodować bydło rasy Angus?

Maryia Khamiuk

źródło: Mark Zuckererg/Instagram, The Guardian, Bauern Zeitung, AL, PZHiPBM

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 18:25