Siew pszenicy w Pokaniewie
Tomek Cieślik z Pokaniewa podobnie jak w poprzednich latach podzielił się ze swoimi obserwatorami relacją z siewu pszenicy na swoim kanale na You Tube „Monika i Tomek Cieślik Pokaniewo Złote Jabłko”. Do wykonania zasiewu ponownie wykorzystał siewnik do uprawy pasowej firmy Czajkowski. W tym roku rolnik zdecydował się na siew odmiany Valencja. W pracy wspierała go żona Monika.
Jak wynika z relacji rolnika, w tym roku postanowił przetestować nawóz organiczny Algasoil. Cieślik zdecydował, że wymiesza go z nawozem i wsypie do siewnika po to, żeby mieszanka nawozowa znalazła się bezpośrednio pod korzeniem rośliny.
W napełnianiu zbiornika maszyny niezbędna okazała się pomocna dłoń żony rolnika, dzięki której przesypywanie przebiegło o wiele sprawniej.
W jakich proporcjach Cieślik wysiał Algasoil?
Cieślik zdecydował, że przetestuje Algasoil na 3 ha uprawy pszenicy, którą wysieje od razu z ograniczoną ilością nawozu. I zobaczy, jak będzie efekt.
Okazuje się, że rolnik od wielu lat próbuje podnieść pH gleby na polu, na którym zdecydował się na siew pszenicy. Jak wykazały przeprowadzone wcześniej przez rolnika badania, jest ona bogata zarówno w fosfor, jak i potas, nie brakuje jej również azotu, choć jest go nieco mniej. Zadaniem Algasoilu jest zwiększenie wykorzystania składników pokarmowych.
– W Big-Bagu mamy 500 kg nawozu, musimy wsypać 260 kg Algasoilu i zmieszać równomiernie – tłumaczy Cieślik.
Co to jest Algasoil?
Jak wyjaśnił Cieślik, Algasoil jest nawozem organicznym z alg morskich, dzięki któremu zwiększa się wykorzystanie składników pokarmowych gleby. Na stronie producenta możemy przeczytać, że jest to również nawóz wspierający rozwój systemu korzeniowego, poprawiający strukturę gleby, zdrowotność roślin, wzrost, plonowanie oraz aktywizujący życie biologiczne.
Algasoil zawiera kwasy humusowe, a także aminokwasy i jod, dzięki czemu rolnik może ograniczyć zużycie nawozów NPK do nawet 25%. Zalecana dawka to od 50 do 100 kg/ha. Co istotne, wspiera uprawy nie tylko rolnicze, ale również warzywnicze i sadownicze.
Przypomnij sobie, jak Tomek Cieślik siał pszenicę w roku 2023:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: YT/Monika i Tomek Cieślik Pokaniewo Złote Jabłko, agrosimex.pl