
Którzy rolnicy potrzebują Amazone Venterra 1k?
Amazone wprowadził nową wersję pielnika Venterra 1K o szerokości roboczej do 4,20 m. Maszyna o lekkiej konstrukcji przeznaczona jest do gospodarstw prowadzących produkcję roślinną na mniejszych areałach. Współpracuje z ciągnikami o mocy do 60 KM. Posiada system modułowy dzięki czemu można ją wyposażyć w różne równoległoboki i narzędzia. Dostępna jest belka zawieszenia przedniego, dzięki czemu pielnik może pracować będąc zawieszonym na przednim TUZ ciągnika.
Wszechstronność i kompatybilność
Centralnym elementem pielnika Venterra 1K jest równoległobok jako podstawa dokładnego prowadzenia narzędzi. Dla szerokości rzędów pomiędzy 16 i 37,5 cm jest dostępny równoległobok EKP, który można opcjonalnie wyposażyć w maksymalnie trzy noże pielące. W przypadku odstępów międzyrzędzi pomiędzy 12,5 i 90 cm jest zastosowany równoległobok KPP.
Dzięki systemowi modułowemu maszyna może pracować z różnymi typami narzędzi roboczych. Opatentowany system szybkiej wymiany RapidoClip umożliwia wymianę noży bez użycia narzędzi w krótkim czasie, zarówno w polu, jak i w gospodarstwie.
Dokładność i precyzja
Układ prowadzenia rzędowego, składający się z systemu kamer i zespołu przesuwu. Pozwala dokładnie prowadzić pielnik wzdłuż rzędów lub na powierzchniach ze skłonami.
System Horus Professional rozpoznaje roślinę uprawową na podstawie jej ułożenia lub w trybie 3D w oparciu o różnice w wysokości. Dodatkowo jest możliwe rozpoznawanie poprzez wybór koloru. System kamer SmartVision podczas pracy na nachyleniach i wzniesieniach gwarantuje automatyczną korektę przechyłu. Regulacja ramy przesuwnej odbywa się w zależności od prędkości jazdy. Operator ma możliwość kontrolowania sposobu prowadzenia rzędowego poprzez terminal sterujący dzięki obrazowi wideo.
Jako uzupełnienie systemu kamer można stosować czujnik rzędowy. Nadaje się on w szczególności do zabiegów opielania, gdy mają być zwalczane późne zachwaszczenia lub rozsiane podsiewy. W przypadku silnych ruchów roślin, na przykład przy wietrze bocznym, czujniki zapewniają precyzyjne prowadzenie wzdłuż rzędu roślin.
Pielnik Venterra 1K można wyposażyć w różne systemy aplikacyjne Amazone
Firma zapewnia, że w ten sposób można obniżyć koszty pracy i materiałów eksploatacyjnych. Kombinacja złożona ze zbiornika przedniego FTender i głowicy rozdzielającej na pielniku umożliwia wydajne i skuteczne nawożenie upraw. Aplikacja następuje w zależności od potrzeby indywidualnie na rząd roślin, między rzędami roślin lub na dużym obszarze z pomocą talerzyków odbojowych.
Urządzenie do oprysku pasowego RowSpray można stosować w kombinacji ze zbiornikiem przednim FT-P. W ten sposób można odpowiednio aplikować środki ochrony roślin lub nawozy płynne. Ciecz robocza jest rozprowadzana dokładnie po pojedynczych rzędach roślin uprawowych, podczas gdy noże pielące pielnika Venterra 1K usuwają między rzędami chwasty mechanicznie i jednocześnie przerywają kapilary.
Section Control z GPS-Switch
Maszyna wykorzystuje automatyczny układ przełączania sekcji GPS-Switch, za pomocą którego jest indywidualnie podnoszona i opuszczana hydraulicznie. Sterowanie odbywa się za pomocą terminalu obsługi ISOBUS AmaTron 4 i może być stosowane również w połączeniu z urządzeniem do oprysku pasowego.
System modułowy pielnika Venterra 1K pozwala na łatwe dostosowanie maszyny do zmieniających się warunkach w uprawianych plantacjach. Producent daje możliwość korzystania z dodatkowych rozwiązań między innymi rolek ochronnych, kół palcowych, obsypników i zgarniaczy, które łatwo można dodatkowo zamontować. Znajdują się one na oddzielnie prowadzonym równoległoboku i umożliwiają bezpośrednie dopasowanie się do występujących na danym stanowisku warunków glebowych.
Venterra 1K to maszyna mogąca pracować ze zmienną szerokością roboczą i zmiennymi rozstawami rzędów
Jej ramę można w prosty sposób poszerzyć za pomocą składanego układu rozszerzenia. Ramę zawieszenia przedniego można zdemontować lub zamontować tak, aby możliwe było wyposażenie pielnika w układ sterowania z systemem kamer. Rozwiązanie to dostępne jest bez względu na to czy maszyna posiada układ SectionControl.
Tomasz Ślęzak
fot. mat. producenta