15 października w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyły się warsztaty dla rolników będące początkiem cyklu spotkań pt. ”Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce” przygotowane przez Tygodnik Poradnik Rolniczy wspólnie z partnerami.Józef Nuckowski
StoryEditorMaszyny

Czym jest rolnictwo 4.0 i jak pozwala obniżyć rolnikom koszty?

21.10.2024., 10:45h

15 października br. w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyły się warsztaty dla rolników będące początkiem cyklu spotkań pt. „Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce" przygotowane przez Tygodnik Poradnik Rolniczy wspólnie z partnerami. Tematyką warsztatów były praktyczne i teoretyczne aspekty rolnictwa 4.0.

Projekt „Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce"

Na początku konferencji wystąpiła Angelika Ostasiewicz z ministerstwa cyfryzacji, która nadzoruje projekt „Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce".

– Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój technologii cyfrowych, które wywarły ogromny wpływ na każdy aspekt naszego życia, w tym również na rolnictwo. Internet rzeczy, autonomiczne ciągniki, drony, sztuczna inteligencja to już nie tylko futurystyczna wiza, ale codzienność wielu współczesnych gospodarstw rolnych. Te innowacyjne narzędzia, które w dużym uproszczeniu składają się na rolnictwo 4.0 nie tylko zwiększają efektywność produkcji, ale umożliwiają stosowanie bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska praktyk rolniczych – powiedziała Angelika Ostasiewicz.

image
Na początku konferencji wystąpiła Angelika Ostasiewicz z ministerstwa cyfryzacji, która nadzoruje projekt "Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce".
FOTO: Józef Nuckowski

Stan rolnictwa 4.0 w Polsce 

Następnie Justyna Jasiewicz z PwC omówiła stan rolnictwa w Polsce w odniesieniu do znaczenia technologii 4.0 oraz przykłady wdrożeń zaawansowanych technologii w Europie.

– Wśród ekonomicznych i społecznych barier cyfryzacji polskiego rolnictwa są: brak środków finansowych na zakup i stosowanie technologii rolnictwa 4.0, zbyt mała powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwach, niewielka skłonność rolników do współpracy, niski poziom kompetencji cyfrowych, brak motywacji do korzystania z rozwiązań cyfrowych – powiedziała Justyna Jasiewicz.

Co to jest rolnictwo 4.0 i jakie ma zastosowanie praktyczne?

Czym jest rolnictwo 4.0 i jakie ma praktyczne zastosowanie wyjaśniał – dr Jacek Skudlarski z SGGW. Opowiedział on o wielu nowinkach technologicznych, które mogą w przyszłości pomóc w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

image
Czym jest rolnictwo 4.0 i jakie ma praktyczne zastosowanie wyjaśniał – dr Jacek Skudlarski z SGGW.
FOTO: Józef Nuckowski

Józef Homanowski z firmy Pellon w swoim wystąpieniu udowodnił, że dokonując zmian jakościowych produkujemy lepiej, więcej i mniejszym kosztem. Na pytania zadane przez uczestników warsztatów odpowiadał także Grzegorz Kędzierski z firmy Pellon.

Natomiast Marek Wojciechowski, SAC-CENTRUM opowiedział o technologiach cyfrowych w oborze. Wskazał na ich wpływ na wydajność i zdrowotność krów. Przedstawił także korzyści z wykorzystania robotów udojowych i odpajalni dla cieląt.

O rozwiązaniach John Deere Precision AG opowiedział Maciej Malinowski przedstawiciel firmy Fricke.

- W dużym uproszczeniu w rolnictwie 4.0 chodzi o to, żeby zbierać, analizować, a następnie ponownie wykorzystać te zebrane dane w celu poprawy efektywności produkcji, co też może zmniejszyć nakłady oraz zwiększyć rentowność gospodarstw. Do tego potrzebny jest sprzęt, za pomocą którego te dane możemy zbierać – powiedział Maciej Malinowski.

Jak finansowane są inwestycje w rolnictwo 4.0?

Finansowanie inwestycji w rolnictwo 4.0 i nowoczesnych technologii w Polsce przedstawił Mikołaj Baum z firmy Agraves. Natomiast Marek Sienkiewicz zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR oraz Zbigniew Kaliściak kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR wyjaśnili jak obecnie przedstawia się sytuacja dotycząca wniosków złożonych na inwestycje w ramach technologii 4.0.

Programy do zarządzania stadem krów mlecznych

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników warsztatów cieszyły się wystąpienia rolników, którzy już korzystają z nowoczesnych technologii w swoich gospodarstwach. Justyna Maciorowska na bazie własnych doświadczeń omówiła programy do zarządzania stadem krów mlecznych. Justyna Maciorowska wspólnie z mężem Łukaszem prowadzi gospodarstwo rolne w Ciemnoszyjach w gminie Grajewo. Hodowcy są także znani z programu telewizyjnego Rolnicy Podlasie. Gospodarze utrzymują około 560 sztuk bydła, z czego około 190 sztuk stanowią krowy dojne, a pozostałą część jałówki oraz buhaje. Państwo Maciorowscy uprawiają około 450 ha. 198 ha zajmują łąki, a 249 ha stanowią grunty orne, na których 152 ha zajmuje kukurydza, 78 ha stanowią zboża, a na 19 ha zasiana jest lucerna.

Cyfryzację na polu i w zagrodzie w oparciu o własne gospodarstwo omówili Ewelina i Jarosław Szmurło, którzy wspólnie z rodzicami pana Jarosława prowadzą gospodarstwo w miejscowości Popławy w gminie Brańsk. Państwo Szmurło uprawiają około 500 ha gruntów. Na tym areale wysiewana jest kukurydza, trawy i zboża. Hodowcy posiadają około 600 sztuk bydła, z czego 220 sztuk stanowią krowy mleczne, a pozostałą część jałówki w różnym wieku.

image
Cyfryzację na polu i w zagrodzie w oparciu o własne gospodarstwo omówili Ewelina i Jarosław Szmurło, którzy wspólnie z rodzicami pana Jarosława prowadzą gospodarstwo w miejscowości Popławy w gminie Brańsk.
FOTO: Józef Nuckowski

- W naszym gospodarstwie systematycznie staramy się wprowadzać nowe technologie zarówno w produkcji zwierzęcej jak i w produkcji roślinnej. W stadzie bydła dysponujemy systemem planowania, dzięki któremu możemy pozyskiwać i opracowywać dane o każdej jednostce zwierzęcej. Od 2002 roku dysponujemy systemem wspomagającym synchronizację rui u bydła – powiedziała Ewelina Szmurło.

Projekt "Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce" jest realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Wsparcia Technicznego i we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wsparcia Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej (DG REFORM)

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 12:20