Niższe dostawy mleka w 3. kwartale 2024
Jak wynika z informacji opublikowanych w 3. wydaniu „Agro Nawigatora” PKO Banku Polskiego, w 3. kwartale roku 2024 produkcja mleka u jego największych światowych producentów maleje od marca i przedstawia się w następujący sposób i w okresie od stycznia do lipca br.:
- USA – spadek o 0,8%,
- Argentyna – spadek o 12%.
Co ciekawe, w Unii Europejskiej przez pierwszych 8 miesięcy br. produkcja mleka była wyższa o 0,5% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, jednak w lipcu nastąpił pierwszy spadek o 0,5% i drugi o wartości 1,4%. Do pogorszenia sierpniowego zestawienia przyczyniły się spadki dostaw w Niemczech, które wyniosły ponad 5% w porównaniu do tego samego okresu roku 2023.
Warto zaznaczyć, że produkcja mleka w Polsce wzrasta. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tylko w okresie pierwszych 9 miesięcy roku 2024 krajowy skup mleka zwiększył się o 3,9%. Ponadto w lipcu i sierpniu nastąpiło odbicie produkcji mleka w Nowej Zelandii, które nie było istotne dla światowej podaży.
Z prognoz przedstawionych przez Komisję Europejską wynika, że w roku 2024 unijna produkcja mleka wzrośnie o 0,5%, a w roku 2025 roczna dynamika wyhamuje do 0,3%, a w najgorszym przypadku do 0,2% w skali roku.
Spadek eksportu produktów mlecznych do Chin
Jak ustalił GUS, w okresie od stycznia do sierpnia br. wartość polskiego eksportu mleczarskiego ogólnie była wyższa o 0,5% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wzrosty cen pozwoliły na utrzymanie dynamiki sprzedaży zagranicznej na poziomie dodatnim i trwa to od maja 2024. Spadek wartości wysyłek do Chin osiągnął 41% i dotyczył głównie mleka płynnego. Co więcej, zmalał również udział Chin w polskim eksporcie mleczarskim do poziomu 1,8%. Wynik ten kontrastuje zarówno z ubiegłoroczną wartością 3,1% oraz tą z roku 2020 wynoszącą 5,7%.
Jakie ceny mleka we wrześniu 2024?
Od czerwca 2024 skupy proponują rolnikom podwyżki cen mleka, dzięki czemu stawki utrzymują się na poziomie wyższym, niż przed rokiem. Zdaniem GUS, tylko we wrześniu br. ceny skupu mleka wzrosły średnio o 10,6%, czyli 2,08 zł/l.
Ceny masła zwalają z nóg
We wrześniu br. ceny masła zwalają z nóg. Indeks cen masła wg FAO był większy o aż 65% w stosunku do roku 2023, przy ogólnym wzroście indeksu mleczarskiego wynoszącym 22%. Ceny masła w Polsce były wyższe od tych z roku 2022. Powodem wzrostu cen jest niższa podaż będąca efektem zmian w strukturze produkcji przetworów, która w roku 2023 ze względu na niskie wówczas ceny masła sprawiła, że jego produkcja w UE była niższa względem pozostałych artykułów. Na niskim poziomie we wrześniu br. utrzymywały się jedynie ceny odtłuszczonego mleka, były niższe o 2% rok do roku.
Eksperci zapowiadają kolejne podwyżki cen mleka w skupach
Prognozy ekspertów PKO są optymistyczne dla rolników zajmujących się produkcją mleka. W 4 kwartale 2024 r. cena skupu mleka ma być wyższa o 6, a nawet o 10% w stosunku do roku 2023.
Utrzymanie dodatniej dynamiki rocznej jest przewidziane również na 1 połowę 2025 r. Słabsze tempo wzrostu produkcji m.in. na rynku UE ma oddziaływać w kierunku wzrostów. Możliwe jest również wystąpienie pozytywnego efektu popytowego pod wpływem wyższych realnych płac.
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: PKO Bank Polski