Maliszewska: umowa z Mercosur zrujnuje dochody rolnikówPiotr Suchowierski, Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorMercosur

Maliszewska: umowa z Mercosur zrujnuje dochody rolników

07.11.2024., 12:00h

PIM obawia się skutków podpisania umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur, do którego może dojść jeszcze w listopadzie br. Jakie rozwiązania proponuje organizacja, by udowodnić, że zatwierdzenie dokumentu przyniesie wiele zagrożeń nie tylko dla polskiego, ale również unijnego rolnictwa?

Kiedy będzie podpisana umowa o wolnym handlu UE – Mercosur?

Do przyjęcia i podpisania umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur ma dojść podczas szczytu G20 w Rio de Janeiro, który odbędzie się w dniach od 18 do 19 listopada br. Zapisy widniejące w tym dokumencie budzą wiele obaw polskich i unijnych rolników, a w szczególności producentów mleka.

Jak wynika z relacji dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszki Maliszewskiej udostępnionej na portalu Linkedin, ratyfikacji umowy są przeciwni nie tylko rolnicy, ale również „organizacje zrzeszone w Copa-Cogeca, które reprezentują rolników i ich spółdzielnie, związki zawodowe oraz pracodawców w sektorze rolnym”. Pod tym sprzeciwem zdecydowanie podpisuje się również polski sektor mleka.

– Wygląda na to, że niektórym środowiskom biznesowym zależy na tym, żeby z mapy Europy zniknęło rolnictwo. Dlaczego? Bo warto je zastąpić tanim i nieprzewidywalnym produktem z krajów trzecich ? Nie ma na to naszej zgody! – napisała Maliszewska.

Polscy rolnicy i spółdzielnie poniosą koszty podpisania umowy UE-Mercosur

Zdaniem Maliszewskiej, konieczne jest wspólne działanie, polegające na upublicznianiu danych na temat zagrożeń, ryzyka i skutków wynikających z obecnej formy umowy o wolnym handlu między UE-Mercosur. Z relacji dyrektor PIM jednoznacznie wynika, że ogromne koszty zawarcia tej umowy poniosą nie tylko rolnicy, ale i spółdzielnie.

– Chcę przypomnieć, że podczas jednego ze spotkań z komisarzem Januszem Wojciechowskim, padły bardzo wyraźne informacje i liczby wskazujące na to, że unijne rolnictwo będzie ponosiło koszty tej umowy. Pokażmy zatem dane – ile zyska przemysł motoryzacyjny i farmaceutyczny, a ile straci rolnictwo i przetwórstwo oraz jakie będą tego długofalowe skutki – apeluje Maliszewska.

Czy Mercosur dobije europejskie rolnictwo?

Nastroje przed podpisaniem umowy między UE a Mercosur są negatywne nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych państwach członkowskich. Już teraz wiadomo, że import taniej żywności z Ameryki Południowej może doprowadzić do zaburzenia konkurencyjności na rynkach i zepchnięcia na margines drogiej, unijnej produkcji żywności.

Jak wynika z artykułu Kamili Szałaj pt. „Umowa UE-Mercosur: zaleje nas 3 mln ton kukurydzy i 100 tys. ton wołowiny”, po podpisaniu umowy o wolnym handlu na unijny rynek może trafić nawet:

  • 99 000 t wołowiny,
  • 180 000 t drobiu,
  • 180 000 t cukru,
  • 3,4 mln t kukurydzy,
  • 8,2 mln hektolitrów biopaliw.

Polscy producenci mleka przeciwko podpisaniu umowy UE-Mercosur

Polscy producenci mleka drżą o swoją przyszłość w związku z planowanym podpisaniem umowy UE-Mercosur. Jednak nie załamują rąk i podejmują działania mające na celu wyrażenie ich sprzeciwu przeciwko ratyfikacji dokumentu. Na biurko ministra rolnictwa i rozwoju wsi trafiło już pismo skierowane przez Porozumienie dla mleczarstwa, w którym znalazła się prośba o zablokowanie wejścia w życie umowy z Mercosur w obecnym kształcie, o czym pisaliśmy w artykule: Mleczarze alarmują: umowa UE-Mercosur uderzy w polskie gospodarstwa mleczne.

Ponadto prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wystąpił do premiera Donalda Tuska, prosząc o spotkanie w dogodnym dla niego terminie.

– Ronicy obawiają się przede wszystkim importu żywności, która nie spełnia tych samych standardów jakości, co pochodząca z krajów unijnych, a przez to będzie tańsza, (dodatkowo jeszcze różnica w kosztach energii, pracy itp.) wykluczy z rynku produkujących ją drożej europejskich producentów – mówił Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

O czym więcej przeczytacie w artykule pt. „Rolnicy biją na alarm. Żądają pilnych rozmów z premierem Tuskiem”.

Co więcej, wraz z końcem października również francuscy rolnicy zapowiedzieli, że 15 listopada wyjdą na ulice i podniosą protest przeciwko Mercosur, gdyż oni również obawiają się skutków, które poniosą po podpisaniu dokumentu. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Czy produkcja mleka w Polsce upadnie przez Mercosur?

Poziom produkcji mleka w państwach tworzących Mercosur jest przerażający, bo rocznie sięga nawet 50 mln t! Liczba kilogramów surowego mleka wytworzonego przez poszczególne kraje należące do tego rynku jest liczona w miliardach dla każdego z nich, a jego największymi producentami są Argentyna i Brazylia. Co istotne, zarówno Argentyna, jak i Brazylia przechodzą obecnie załamanie gospodarcze, którego rozwiązania doszukują się w podpisaniu umowy z UE.

– Perspektywy handlowe dla UE rolnictwa pogarszają się: od niepewności związanej z konfliktami handlowymi z Chinami, przez negatywne konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, aż po forsowaną umowę Mercosur. Co dalej? Nie idźmy tą drogą, zacznijmy myśleć o długofalowych skutkach dla naszego sektora – podsumowała Maliszewska.

O tym, czego jeszcze polscy producenci mleka powinni się obawiać w umowie UE-Mercosur napisał Artur Puławski w artykule pt. „Jakie jest mleczarstwo w krajach Mercosur? Czy mamy się czego bać?”.

Przeczytaj również:

image
Mercosur

Rolnicy dostaną rekompensaty za Mercosur? "To nie rozwiązuje problemów"

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: Linkedin, TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. listopad 2024 12:04