UOKiK wskazuje na potencjalne nieprawidłowości w OSM Koło
17 lipca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że prezes Urzędu zobowiązał Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Kole do „zmiany praktyk niekorzystnych dla dostawców mleka”.
– W wydanej decyzji stwierdziliśmy możliwe nieprawidłowości w długoterminowych umowach OSM Koło – podaje UOKiK.
Urząd zwrócił uwagę m.in. na możliwość jednostronnego ustalania ceny skupu mleka przez spółdzielnie. UOKiK zwrócił także uwagę, że w OSM Koło nie wprowadziło procedury dot. weryfikacji badań parametrów mleka, a te przecież mają kluczowe znaczenie do ceny mleka jaką otrzyma rolnik.
Więcej o decyzji UOKiK wobec OSM Koło w artykule: UOKiK zobowiązał OSM Koło do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników
Oświadczenie prezesa OSM Koło: działamy zgodnie z prawem, ale zastosujemy się do decyzji UOKiK
18 lipca 2024 r. do decyzji UOKiK odniósł się zarząd kolskiej spółdzielni. W oświadczeniu można przeczytać, że czuje się odpowiedzialna za swoje działa, zwłaszcza te dotyczące rolników-dostawców mleka i działa zgodnie z prawem. OSM Koło także podkreśla, że respektuje zapisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
– W związku z decyzją Prezesa UOKiK wydaną wobec OSM w Kole, Spółdzielnia wskazuje, że została ona wydana po ostatecznym uzgodnieniu w dniu 15.02.2024 roku zaproponowanych przez Spółdzielnię zmian w treści stosowanych wzorów umów, które były zawarte w 2015 r. przed wprowadzeniem ustawy o tzw. przewadze kontraktowej – można przeczytać w świadczeniu.
Jak OSM Koło tłumaczy wątpliwości jakie ma UOKiK do praktyk wobec rolników?
Prezes mleczarni w Kole wskazuje także, że decyzja UOKiK nie wskazuje na udowodnienie stosowania niewłaściwych praktyk, a jedynie na uprawdopodobnienie ich stosowania.
Co do jednostronnie zmienianego cennika skupu mleka, spółdzielnia podtrzymuje, że zapisy umów z rolnikami nie były wystarczające i wymagają doprecyzowania uprawnień dostawcy jako podmiotu współpracującego ze Spółdzielnią.
OSM Koło podkreśliło także, że mleczarnia wykonywała dodatkowe badania jakościowe mleka na wniosek dostawcy i najczęściej kończyły się one wynikiem korzystnym dla rolnika.
– Natomiast jedynym zarzutem UOKiK było to, że wykonywane są w tym samym laboratorium powiązanym kapitałowo ze Spółdzielnią – podaje Tadeusz Malczyk, prezes OSM Koło.
OSM Koło zmieni umowy z rolnikami na dostawy mleka
Spółdzielnia odniosła się także, do trzeciej wątpliwości wskazywanej przez Urząd, czyli do stosowanego zapisu umownego o konieczności zwrotu części wypłaconej wcześniej tzw. premii lojalnościowej przez dostawców, którzy zmienili odbiorcę. Kolska spółdzielnia już wprowadziła odpowiednie zmiany, które zostały zaakceptowanie przez Zebranie Przedstawicieli.
– We wszystkich trzech obszarach, które były w kręgu zainteresowania UOKiK, Spółdzielnia działała zgodnie z prawem, jednak by rozwiać wątpliwości, Spółdzielnia postanowiła zawrzeć w umowach zmiany, zwłaszcza wprowadzające dodatkowe uprawnienia dla dostawców, które zostały zaakceptowane przez UOKiK – zapewnia prezes OSM Koło.
Jednocześnie Tadeusz Malczyk podkreślił, że UOKiK nie nałożył na OSM Koło żadnej kary. – Zaproponowane warunki, zgodnie z decyzją wypełnimy w uzgodnionych terminach – dodaje szef kolskiej mleczarni.
Paweł Mikos