Dopłaty bezpośrednie 2024: Kolejne zmiany w aplikacji eWniosekPlus
W środę 24 kwietnia Departament Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformował, że trwają kolejne prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad obsługi wniosku.
Jest to kolejna zmiana w aplikacji ARiMR, bowiem niedawno Agencja podała, że w eWniosekPlus wprowadzono zmiany dotyczące ugorowania, czyli zniesienia normy GAEC 8, o czym więcej przeczytasz tu: UWAGA! Zmiany w aplikacji eWniosekPlus.
O czym przeczytasz w artykule?
- Wniosek o dopłaty bezpośrednie dostosowany do zmian w normie GAEC 7
- Co z już złożonymi wnioskami? Czy trzeba je poprawić?
- Zmiany we wnioskach dla płatności dla małych gospodarstw
- Dopłaty bezpośrednie: Czy nabór wniosków będzie wydłużony?
Dopłaty bezpośrednie 2024: wniosek dostosowany do zmian w normach GAEC 7 o dywersyfikacji i zmianowaniu
Zmiany w aplikacji mają dotyczyć głównie zapowiadanych przez rząd zmian w zakresie warunków spełnienia normy GAEC7, czyli dywersyfikacji upraw i zmianowania. Zgodnie z nimi rolnik otrzyma dopłaty bezpośrednie za 2024 rok, jeśli spełni wymogi GAEC 7. A te można spełnić na dwa sposoby:
- albo spełniając warunek zmianowania
- albo spełniając warunek dywersyfikacji.
Żeby ARiMR uznała, że rolnik wypełnił warunki normy GAEC 7 poprzez zmianowanie upraw, musi on pamiętać, że na 40% gruntów ornych w gospodarstwie nie może być utrzymywana taka sama uprawa rok do roku na tej samej powierzchni.
Jeżeli jednak rolnik wybierze, że chce spełnić wymogi GAEC 7 poprzez dywersyfikację upraw wówczas musi:
- posiadać co najmniej 2 uprawy, z tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, w przypadku powierzchni gruntów ornych od 10 do 30 ha,
- posiadać co najmniej 3 uprawy, z tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne nie więcej niż 95%, w przypadku powierzchni gruntów ornych powyżej 30 ha.
Zmiany w aplikacji eWniosekPlus mają umożliwić składanie wniosków już zgodnie z tymi wytycznymi.
Co z już złożonymi wnioskami? Czy trzeba je poprawić?
– Jednocześnie podkreślić należy, iż obecnie dla wniosków dotychczas wysłanych lub wysyłanych z błędem dotyczącym niespełnienia normy GAEC7, zasadność występowania błędu, rolnik może zweryfikować dokonując sprawdzenia spełnienia tylko warunku zmianowania, który nie uległ zmianie (informacja w dedykowanym panelu Normy GAEC7 w zakładce: WNIOSEK i PODSUMOWANIE) albo jeżeli wybierze spełnienie normy przez dywersyfikację poprzez poza systemowe obliczenia w oparciu o przedstawione powyżej reguły – można przeczytać w komunikacie ARiMR.
Natomiast rolnicy, którzy dopiero będą składać wnioski będą mieli sprawdzany czy spełniają warunki GAEC 7 na bieżąco. Będzie to można sprawdzić w dedykowanym panelu Normy GAEC7 w zakładce: WNIOSEK i PODSUMOWANIE. Jeśli GAEC 7 będzie spełniona poprzez zmianowanie lub dywersyfikację, wówczas rolnik będzie mógł wysłać wniosek o dopłaty bezpośrednie.
Zmiany we wnioskach także dla płatności dla małych gospodarstw
Kolejna zmiana w aplikacji eWniosekPlus dotyczy możliwości wnioskowania o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. O te dopłaty będą mogły ubiegać się właściciele gospodarstwa rolnego do 5 hektarów, a stawka wyniesie 225 euro/ha, co oznacza maksymalnie płatność ok. 1000 zł/ha i do 5 tys. zł do 5 ha.
O płatność do małych gospodarstw będzie można aplikować poprzez dodanie do wniosku lub zmiany do wniosku załącznika: "Wniosek o przyznanie płatności do małych gospodarstw", którego wzór będzie udostępniony na stronie internetowej ARiMR.
Dopłaty bezpośrednie: Czy nabór wniosków będzie wydłużony?
Czy te zmiany oznaczają, że rolnicy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie niż do 15 maja? Wiele na to wskazuje. Po pierwsze to sama adnotacja w komunikacie Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR:
– Z uwagi na powyższe zmiany, przewiduje się również wydłużenie terminu składania wniosków – można przeczytać w informacji.
Po drugie, podczas sejmowej komisji rolnictwa Adam Nowak, wiceminister rolnictwa przyznał wprost, że resort rozważa wydłużenie terminu naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie ze względu na wprowadzenie zmian w GAEC 7 oraz wprowadzenie płatności dla małych gospodarstw i zamianie obowiązkowego ugorowania (GAEC 8) na ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji".
Pobierz także Poradnik o ekoschematach - wypełnij formularz na stronie: PORADNIK Ekoschematy 2024.
FOTO: CANVA + TPR
Paweł Mikos