Opóźnienia w wypłacie dopłat bezpośrednich. "Na to trzeba miesięcy"
Rolnicy od miesięcy czekają na pieniądze z ekoschematów i końcowe dopłaty bezpośrednie. Tymczasem wciąż są poważne trudności, które utrudniają wypłatę wsparcia.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował podczas dzisiejszego spotkania z organizacjami rolniczymi, że opóźnienia te wynikają z błędów i zaniechań poprzedniej ekipy.
- Tego się nie da nadrobić w ciągu paru tygodni. Na to trzeba miesięcy – podkreślił.
Także Leszek Szymański, wiceprezes ARiMR potwierdził, że brak wypłaty dopłat wynika „z zaszłości i podjętych decyzji przy wypłacaniu zaliczek w ramach płatności bezpośrednich”.
- W tym roku zostały wypłacone zaliczki do płatności bezpośrednich nie ujmujące płatności PROW, płatności do gospodarstw ekologicznych i ekoschematów. W związku z tym wypłacona kwota była mniejsza, a rolnicy otrzymali o wiele niższe zaliczki niż w poprzednich latach – podkreślił.
Wiceprezes ARiMR: nadganiamy pracę, którą w ARiMR należy wykonać
Szymański poinformował, że obecnie trwają prace nad przyspieszeniem dopłat.
- Obecnie nadganiamy pracę, którą w ARiMR należy wykonać. Trzeba było dostosować system informatyczny do możliwości wypłacenia środków. Tak naprawdę przyspieszając pracę nad budową systemu informatycznego i wdrażając nowe komponenty, dopiero możemy wypłacać te środki dla rolników – podkreślił.
Pracownicy ARiMR: obecnie największym problemem jest realizacja płatności obszarowych
Także pracownicy ARiMR w piśmie przesłanym 5 lutego do prezesa ARiMR Wojciecha Legawca zwracają uwagę, że największym problemem, z jakim boryka się obecnie Agencja to realizacja płatności obszarowych. Nie wróży to szybkiego tempa już i tak mocno spóźnionych wypłat.
Wiceminister Stefan Krajewski obiecuje natomiast, że system ARiMR będzie naprawiony do końca lutego.
- Przygotowywany jest system wypłaty dopłat bezpośrednich, ekoschematów i dobrostanu, który do końca lutego będzie gotowy - mówił podczas spotkania z rolnikami.
Ekoschematy powierzchniowe w marcu, dobrostan zwierząt dopiero w połowie kwietnia
Niestety, rolnicy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Pierwsze pieniądze z ekoschematów powierzchniowych wpłyną na ich konta najwcześniej w marcu. Decyzje będą wydawane dopiero od 26 lutego. Dużo dłużej na przelew poczekają hodowcy. Za dobrostan ARiMR rozpocznie wypłaty dopiero w połowie kwietnia.
- Od marca dla 340 tys. rolnikom, którzy deklarowali płatności do ekoschematów powierzchniowych będą wypłacane środki na konta. Natomiast 94 tys. rolnikom, którzy deklarowali ekoschematy związane z dobrostanem, płatności będą wypłacane od połowy kwietnia – tłumaczył Szymański.
Wiceminister Krajewski obiecuje przyspieszenie wypłaty dopłat dla rolników
Obecny na spotkaniu wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zapewnił, że dokłada starań, by przyspieszyć wypłaty dopłat.
- Bardzo poważnie traktujemy rolników. Będę robił wszystko, żeby jak najszybciej te dopłaty popłynęły do rolników – powiedział.
Brakuje pieniędzy na ekoschematy
Ale opóźnienia w wypłacie płatności to nie jedyny problem. Okazuje się bowiem, że zapotrzebowanie na pieniądze z ekoschematów znacznie przekracza budżet.
- Zapotrzebowanie na kasę jest 30 procent większe niż możliwości. A nie mamy możliwości przesunięcia na to. Więc trwa teraz liczenie, w jaki sposób podzielić kasę na punkty, aby były jak najbliżej do tych wstępnie planowanych i wnioskowanych przez rolników stawek – zaznaczył pod koniec stycznia wiceminister rolnictwa Adam Nowak.
Siekierski: rolnicy otrzymają mniejsze o 30 proc. dopłaty bezpośrednie
O tym, że polscy rolnicy otrzymają dużo niższe dopłaty bezpośrednio mówił też kilka tygodni temu minister rolnictwa Czesław Siekierski. Zaznaczył, że rolnicy otrzymają o 30 proc. niższe dopłaty, a realizacja narzuconych ekoschematów jest dużym obciążeniem administracyjnym.
Kamila Szałaj