Woda zniszczyła rolnikom 23 tysiące hektarów niezebranych upraw
W wyniku powodzi na południu i zachodzie Polski zniszczeniu uległy uprawy na powierzchni ok. 23 tys. ha w 3360 gospodarstwach rolnych. Za te niezebrane plony poszkodowani rolnicy otrzymają rekompensaty. Resort rolnictwa pracuje właśnie nad przepisami w tej sprawie. Uznał, że uprawy z zalanych wodami powodziowymi użytków rolnych uległy zniszczeniu w 100 proc. i nie mogą trafić do obrotu.
Kto otrzyma rekompensaty za zalane uprawy?
Z zapowiedzi zmiany rozporządzenia opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych wynika, że na pomoc mogą liczyć rolnicy, którym woda zalała niezebraną kukurydzę, buraki cukrowe, ziemniaki i warzywa oraz soję.
Jakie będą dopłaty do hektara dla poszkodowanych rolników?
Resort rolnictwa proponuje rolnikom dotację w wysokości:
- 5 000 zł na 1 ha upraw rolnych niezebranych upraw kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw
- 4 000 zł/ha uprawy soi.
ARiMR będzie sprawdzała zgłoszone w oświadczeniach do wniosku powierzchnie upraw z bazą referencyjną działek do dopłat bezpośrednich oraz mapą IMiGW z obszarami zalania użytków rolnych wodami powodziowymi.
Umorzenie czynszu dzierżawnego i rekompensaty za zalane zboże
Ministerstwo wesprze rolników także m.in. zapewniając możliwość umorzenia czynszów za grunty uprawne, zwolnienia i umorzenia składek na ubezpieczenie społeczne w KRUS-ie oraz rekompensaty za zboża i inne płody rolne, które miały kontakt z wodami powodziowymi. Innym rozwiązaniem mają być szybkie zaliczki na dopłaty bezpośrednie i zabezpieczenie paszy dla zwierząt.
Kamila Szałaj